eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od czynności cywilnoprawnych gdy sprzedaż kilku rzeczy

Podatek od czynności cywilnoprawnych gdy sprzedaż kilku rzeczy

2015-09-02 13:22

Podatek od czynności cywilnoprawnych gdy sprzedaż kilku rzeczy

Podatek od czynności cywilnoprawnych gdy sprzedaży kilku rzeczy © StudioLaMagica - Fotolia.com

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych są objęte m.in. umowy sprzedaży, gdy sprzedawcą jest osoba fizyczna nieprowadządza działalności gospodarczej, zaś wartość transakcji przekracza 1 000 zł. Co jednak w sytuacji, gdy jednego dnia zostanie zawartych kilka umów pomiędzy tymi samymi stronami, gdzie każda z osobna nie będzie limitu tego przekraczać, zaś ich suma już tak?

Przeczytaj także: Podatek PCC od zakupu używanych maszyn?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 535) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w katalogu objętym opodatkowaniem tym podatkiem znalazła się umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Co do zasady zatem zawarcie umowy sprzedaży skutkuje także wystąpieniem tego podatku.
Obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (czyli zawarcia umowy; art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC). Podstawą opodatkowania jest z kolei wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego ustalona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów (art.6 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o PCC). Obowiązek rozliczenia podatku ciąży zaś na kupującym.

Powyższe nie oznacza jednak, że każdy szczęśliwy nabywca, kupując od znajomego bądź sąsiada rzecz za kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset złotych musi od razu biec do urzędu skarbowego, aby złożyć deklarację i zapłacić podatek.
Podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartych umów kupna sprzedaży rozlicza się na formularzu PCC-3, który można złożyć elektronicznie bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Ustawodawca przewidział tutaj bowiem pewne zwolnienie. Mianowicie zgodnie z art. 9 pkt 6 ustawy o PCC zwalnia się od tego podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 000 zł. Dopiero zatem wówczas, gdy wartość transakcji jest większa, trzeba liczyć się z zapłatą podatku.

fot. StudioLaMagica - Fotolia.com

Podatek od czynności cywilnoprawnych gdy sprzedaży kilku rzeczy

Każdą zawartą umowę należy rozpatrywać odrębnie pod względem jej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nawet jeżeli było ich kilka jednego dnia pomiędzy tymi samymi osobami.


Co jednak w sytuacji, gdy kupujący zawarł ze sprzedawcą kilka takich umów jednego dnia? Czy powinien zsumować wartość kupionych przedmiotów i dopiero przy ich sumie sprawdzać, czy nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lutego 2015 r. nr ITPB2/436-279/14/DSZ.
Zdaniem organu podatkowego opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży jako poszczególne jednostkowe czynności cywilnoprawne. Tym samym jeżeli w jednym dniu zostanie zawartych kilka takich umów pomiędzy tymi samymi osobami, każda z nich będzie podlegać odrębnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, chyba, że wartość przedmiotu konkretnej umowy sprzedaży nie będzie przekraczała 1.000 zł.

Jeżeli bowiem wartość umowy będzie opiewała na mniejszą kwotę, znajdzie zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie istnieje tutaj możliwość sumowania wartości poszczególnych odrębnych umów sprzedaży.

Podsumowując każdą zawartą umowę należy tutaj rozpatrywać odrębnie pod względem jej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nawet jeżeli było ich kilka jednego dnia pomiędzy tymi samymi osobami. Powyższego nie zmieni nawet sytuacja, w której jedna z zawartych umów będzie opiewać na wartość przekraczającą 1 000 zł. Jeżeli pozostałe będą niższe – podatek PCC od nich nie wystąpi.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • koszty przesyłki

    zeldzik / 2018-02-28 16:04:12

    A co w przypadku, gdy kupujemy za pośrednictwem aukcji internetowej przedmiot o wartości 980 zł i dochodzą do tego koszty przesyłki w wysokości 30 zł? Co stanowi podstawę opodatkowania - 980 zł czy 1010 zł? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU PODATKI:

rozlicz swój PIT i pomóż dzieciom zapomnieć o chorobie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: