eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym

Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym

2016-06-03 13:37

Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym

Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym © turgaygundogdu - Fotolia.com

Zamierzasz otworzyć firmę, albo poszerzyć jej profil o handel samochodami i działalność taką opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym? Jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od sytuacji stawki ryczałtu będą różne.

Przeczytaj także: Umowa o pracę gdy ryczałt ewidencjonowany lub podatek liniowy

Podatnik z branży samochodowej co do zasady może korzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach. Wykonanie niektórych czynności spowoduje utratę prawa do tej formy opodatkowania, zaś innych, że taki sposób rozliczeń z fiskusem będzie nieopłacalny.

Precyzja w określeniu profilu firmy


Komis, pośrednictwo w sprzedaży, zakup i sprzedaż samochodów na własny rachunek czy handel częściami samochodowymi? W zależności od tego, czym firma faktycznie ma się zajmować, różne będą konsekwencje podatkowe w zakresie ryczałtu ewidencjonowanego.

I tak, jeżeli przedsiębiorca zamierza kupować samochody w celu ich dalszej odsprzedaży, to będzie wykonywał działalność w zakresie handlu.
Taki auto-handel opodatkowany jest 3% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.

Jest to najniższa, dostępna dla przedsiębiorców stawka ryczałtu. Trzeba jednakże pamiętać, że podatek wg niej jest tutaj liczony od uzyskanego przychodu a nie dochodu. W rachunku podatkowym nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodów. Przychodem jest natomiast cena sprzedaży samochodu (pomniejszona o należny podatek VAT).

fot. turgaygundogdu - Fotolia.com

Handel samochodami na ryczałcie ewidencjonowanym

Komis, pośrednictwo w sprzedaży, zakup i sprzedaż samochodów na własny rachunek czy handel częściami samochodowymi? W zależności od tego, czym firma faktycznie ma się zajmować, różne będą konsekwencje podatkowe w zakresie ryczałtu ewidencjonowanego.


To z kolei może skutkować tym, że przy stosunkowo niskiej marży lepsze byłoby opodatkowanie dochodu, czyli rozliczanie podatku na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź płacenie podatku liniowego.
Handel czyli co?
Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników

Mówiąc w uproszczeniu należy tutaj najpierw kupić, a następnie sprzedać tę samą rzecz bez dokonywania w niej zmian.

Przyjmuje się przy tym, że warunek „nieprzetworzenia” jest spełniony także wówczas, gdy podatnik dokona drobnych napraw towaru, które nie spowodują zmiany jego formy ani przeznaczenia (odnosi się to także do samochodów).

Nie zawsze 3%


Sprawa opodatkowania wygląda zgoła inaczej, gdy przedsiębiorca nie handluje samochodami, a jedynie uczestniczy w transakcji handlowej pomiędzy kupującym i sprzedawcą.
W przypadku pośrednictwa w sprzedaży samochodów, przychodem przedsiębiorcy jest uzyskana z tego tytułu prowizja, a nie cena samochodu.
Mamy w związku z tym dużo niższy przychód, ale niestety wyższą, bo aż 17% stawkę ryczałtu.

Działalność sklasyfikowana jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.10.30) jest opodatkowana 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

A może komis?


Jeszcze inaczej jest w przypadku działalności komisowej. Otóż przedsiębiorca decydujący się na wykonywanie świadczeń komisowych płaci ryczałt wg stawki 8,5%. Podobnie, jak przy pośrednictwie, komisant ustala tutaj przychód w wysokości uzyskanej prowizji na sprzedaży. Nie interesuje go cena sprzedaży samochodu.
Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizję) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Niebezpieczne części samochodowe


Sytuacja jest za to nieciekawa, gdy przedsiębiorca dodatkowo zacznie handlować także częściami samochodowymi. Ustawodawca wprost bowiem zaznaczył, że ryczałtu nie mogą opłacać podatnicy prowadzący działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Nie ma tu większego znaczenia, czy części te są nowe czy używane.
Prawa do ryczałtu ewidencjonowanego nie pozbawia się jednak ten przedsiębiorca, który wykorzystuje części do naprawy samochodów, o ile nie pobiera wynagrodzenia z tytułu ich (tych części) sprzedaży.

Należy też pamiętać o limicie przychodów. Ryczałtu są bowiem pozbawieni ci podatnicy, których przychód w poprzednim roku podatkowym przekroczył kwotę 150 000 euro.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: