eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podróże zagraniczne: rozliczenie VAT od zakupu paliwa i autostrad

Podróże zagraniczne: rozliczenie VAT od zakupu paliwa i autostrad

2016-06-09 13:50

Podróże zagraniczne: rozliczenie VAT od zakupu paliwa i autostrad

Autostrada © Gina Sanders - Fotolia.com

Przedsiębiorca, który odbywa zagraniczne podróże służbowe, często tankuje tam swój samochód czy też korzysta z płatnych autostrad. Wydatki takie z reguły są dokumentowane fakturami (bądź niekiedy paragonami), na podstawie których następuje ich odniesienie w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Czy jednak przy zakupie paliwa należy rozpoznać WNT, zaś przy korzystaniu z zagranicznej autostrady import usług?

Przeczytaj także: Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

Paliwo wlane do baku nie stanowi WNT ...


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru mamy do czynienia w przypadku nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Mówiąc innymi słowy musi tutaj m.in. dojść do przemieszczenia towaru z jednego państwa członkowskiego do innego. I można się pokusić o stwierdzenie, że przy zakupie paliwa faktycznie do takiego przetransportowania go do Polski (w baku samochodu) dochodzi - przynajmniej w części.

Niemniej rodzi się tutaj pytanie, czy zakupione i wlewane paliwo do baku jest nabyte w celu jego „wysłania lub przetransportowania”. Paliwo takie zostaje bowiem nabyte na potrzeby normalnego użytkowania pojazdu, do napędu którego jest wykorzystane.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Autostrada

VAT od wydatków ponoszonych na przejazdy zagranicznymi autostradami jest rozliczany w kraju, w którym autostrada taka się znajduje. Polski przedsiębiorca nie ma obowiązku rozpoznania z tego tytułu importu usług.


Jak potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10.03.2016 r. nr ILPP4/4512-1-396/15-4/PR „(...) nie sposób uznać, iż paliwo jest wysyłane, transportowane, lub też przemieszczane (z terytorium państwa, w którym zostało zatankowane na terytorium innego państwa, bądź też na terytorium Polski). Przedmiotowe paliwo jest bowiem wykorzystywane do celów napędu Pojazdu (tj. zużywane podczas transportu), co nie następuje w wyniku dokonanej dostawy, ale w wyniku normalnego użytkowania przedmiotowego towaru, zgodnie z jego przeznaczeniem oraz specyfiką.(...)

w odniesieniu do miejsca dostawy zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z tym przepisem, „miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują, się w momencie dostawy”.

W konsekwencji, w przypadku zakupu paliwa poza terytorium kraju (w państwie członkowskim UE lub spoza UE), miejscem dostawy towarów będzie kraj, na terytorium którego paliwo znajduje się w momencie dostawy (zatankowania). W każdym z przypadków opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym złożonego wniosku, będzie to terytorium innego kraju niż Polska. Zatem, dostawa paliwa będąca przedmiotem analizy nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.(...)”

... a skorzystanie z zagranicznej autostrady importu usług


Przejazd płatną autostradą jest niewątpliwie nabyciem określonej usługi. Usługi nabywane od zagranicznych kontrahentów stanowią natomiast dla ich nabywcy import usług, ale pod warunkiem, że miejsce ich świadczenia (czyli opodatkowania) znajduje się na terytorium Polski.

Zasada takiego miejsce rozpoznania świadczenia usług ma zastosowanie do ich znakomitej większości. Wyjątkiem są jednak m.in. wszelkie usługi związane z nieruchomościami. Tutaj miejsce świadczenia takich usług znajduje się w tym państwie, w którym mieści się sama nieruchomość, czyli np. autostrada.
Dlatego też, VAT od wydatków ponoszonych na przejazdy zagranicznymi autostradami jest rozliczany w kraju, w którym autostrada taka się znajduje. Polski przedsiębiorca nie ma obowiązku rozpoznania z tego tytułu importu usług.

Na zakończenie warto dodać, iż opisane wyżej wydatki polski przedsiębiorca ujmuje w kosztach uzyskania przychodu w wartościach brutto (oczywiście warunkiem zaliczenia takich wydatków do kosztów jest ich związek z uzyskiwanymi przychodami).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: