eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

2006-04-22 00:08

Przeczytaj także: Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT


Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego uważa się między innymi akt własności, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy. Za uprawniające do odliczeń wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń, zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu, transport materiałów i urządzeń, wykonawstwo robót. Odliczeniu podlega również najem sprzętu budowlanego, opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów, w związku z niżej wymienionymi robotami.

W ramach robót związanych z remontem lub modernizacją budynku mieszkalnego podstawę do dokonania odliczenia stanowią między innymi wydatki poniesione na remont lub modernizację przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, sieci cieplnej, linii elektrycznych, sieci gazowej, remont i modernizację fundamentów, remont lub modernizację elementów konstrukcyjnych budynku (konstrukcji stropów, konstrukcji ścian nośnych, konstrukcji i pokrycia dachu, docieplenia stropów i stropodachów, kanałów spalinowych i wentylacyjnych), wbudowanie nowych, wymianę lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych, przebudowę układu funkcjonalnego budynku (sanitariaty i kuchnie, dźwigi osobowe, wjazdy, podjazdy, zabezpieczenia), remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji budynku.

W ramach robót związanych z remontem lub modernizacją lokalu mieszkalnego podstawę do dokonania odliczenia stanowią między innymi wydatki poniesione na remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym (ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych, podłóg i posadzek, okien, świetlików i drzwi, powłok malarskich i tapet, izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych, pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników), remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, lub dowodu wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej w przypadku wpłaty na te fundusze. Data wystawienia faktury, tak by mogła być ona podstawą do skorzystania z ulgi, nie może być późniejsza niż 31 grudnia 2005.

Aby skorzystać z ulgi remontowej, podatnik musi podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli mieć miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegać w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Ponadto wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, muszą dotyczyć budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Polski.

Odliczeniu podlega 19 procent wydatków poniesionych w roku podatkowym, nie więcej jednak niż kwota przysługującego limitu. Odliczeń dokonuje się od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej bądź od ryczałtu ewidencjonowanego, o którym mowa w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odliczeniu od podatku dochodowego podlegają wyłącznie te kwoty, które nie zostały odliczone od ryczałtu ewidencjonowanego. I odwrotnie, odliczeniu od ryczałtu ewidencjonowanego podlegają wyłącznie te kwoty, które nie zmniejszały podatku dochodowego.

W przypadku ulgi remontowej ustawodawca nie tylko ustalił limit górny, ale również limit dolny. Prawo do odliczeń przysługuje bowiem w tym roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych od początku okresu trzyletniego (czyli od 1 stycznia 2003 r.) wyniosła co najmniej 567 zł. Zatem, jeżeli podatnik chce skorzystać z ulgi remontowej, musi sprawdzić, czy suma poniesionych wydatków od początku 2003 r. wyniosła przynajmniej 567 zł. W przeciwnym wypadku prawo do zmniejszenia podatku za dany rok podatkowy nie przysługuje. Należy przy tym pamiętać, iż przekroczenie „limitu dolnego” uprawnia wyłącznie do dokonania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych w danym roku podatkowym, a nie od początku okresu trzyletniego.

Limit jest wspólny dla małżonków, oznacza to, że odliczeń z tytułu wydatków remontowych małżonkowie (z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację) dokonują w ramach jednego, wspólnego limitu odliczeń.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Podatek roczny

    Witam. Okazało się (z czego się cieszę), że przekroczyłem 1 próg podatkowy i wynagrodzenie listopadowe i grudniowe zostało mi pomniejszone ...

  • Ulga - Internet

    Dobry wieczór. Chyba nie do końca rozumiem, na czym polega ulga w związku z kosztami związanymi z Internetem. W zeszłym roku pracowałam na ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: