eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

2006-04-22 00:08

Przeczytaj także: Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT


Internet

Ulgę dotyczącą wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika będziemy stosować w rozliczeniu za rok 2005 po raz pierwszy. Polega ona na odliczeniu przez podatnika kwotę wydatków na dostęp do Internetu, nie więcej jednak niż 760 zł w roku podatkowym. Ulga nie dotyczy lokalu, a podatnika - jeżeli w lokalu zamieszkuje kilka osób a każda z nich swoje wydatki udokumentuje fakturą VAT wystawioną na osobę korzystającą z ulgi, to każda z tych osób może skorzystać z ulgi skorzystać.

Ponieważ regulacja mówi o wydatkach poniesionych na dostęp do internetu, podatnik oprócz faktury powinien jeszcze posiadać dowód zapłaty. Bez dowodu zapłaty będzie miał bowiem problem z wykazaniem iż poniósł wydatek Dowód zapłaty powinien określać, czego dotyczy i kto jest osobą ponoszącą wydatek.

Ulga rehabilitacyjna

Mogą z niej korzystać osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Ulga ta - podobnie jak każda inna preferencja podatkowa - obwarowana jest wieloma warunkami, dopiero po spełnieniu wszystkich można zastosować odliczenie.

Przepisy wprowadzające tę ulgę, jako osobę niepełnosprawną definiują osobę, która posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub orzeczenie o niepełnosprawności.

Za osobę niepełnosprawną pozostającą na utrzymaniu podatnika uważa się niepełnosprawnych współmałżonków, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe - jeżeli pozostają na utrzymaniu podatnika i w roku podatkowym dochody tych osób nie przekroczyły kwoty 9.120 zł.

Za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, uważa się między innymi wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakup i naprawę indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego, zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa psa przewodnika, opłacenie tłumacza języka migowego.

Odliczeń w przypadku ulgi rehabilitacyjnej dokonuje się od dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Odliczeniu od dochodu podlegają te wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. I odwrotnie, odliczeniu - na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - podlegają wyłącznie te wydatki, które nie zostały odliczone od dochodu lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Większość wydatków rehabilitacyjnych nie jest limitowana. Limity dotyczą wyłącznie opłacania przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa (limit 2.280 zł), utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika (2.280 zł), używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (2.280 zł)

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Podatek roczny

    Witam. Okazało się (z czego się cieszę), że przekroczyłem 1 próg podatkowy i wynagrodzenie listopadowe i grudniowe zostało mi pomniejszone ...

  • Ulga - Internet

    Dobry wieczór. Chyba nie do końca rozumiem, na czym polega ulga w związku z kosztami związanymi z Internetem. W zeszłym roku pracowałam na ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: