eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie podatku: korekta deklaracji VAT-7

Odliczenie podatku: korekta deklaracji VAT-7

2018-06-07 13:03

Odliczenie podatku: korekta deklaracji VAT-7

Kiedy do odliczenia VAT konieczna korekta deklaracji? © Ruff - Fotolia.com

Trzy okresy rozliczeniowe - tyle czasu mają podatnicy na odliczenie podatku naliczonego - poczynając od tego, w którym co do zasady otrzymali fakturę. Jak zachować się, gdy w tym terminie z odliczenia nie skorzystają? Prawo takie wciąż im przysługuje, niemniej wiąże się z dokonaniem korekty deklaracji.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT z faktur od niezarejestrowanych podatników: fiskus a TSUE

Załóżmy że w lutym 2018 r. podatnik otrzymał fakturę. Podatek VAT rozlicza za okresy miesięczne. Przez niedopatrzenie nie odliczył podatku z tej faktury, co zauważył dopiero w czerwcu 2018 r. Jak w takim przypadku „odzyskać” prawo do odliczenia VAT?

W zakresie, w jakim nabyte towary i usługi służą działalności opodatkowanej, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących ich zakup. Kiedy takiego odliczenia można jednak dokonać?

Art. 86 ustawy o VAT wymaga tutaj spełnienia dwóch warunków. Otóż VAT naliczony można odliczyć nie wcześniej, niż w okresie w którym ziszczone będą dwie przesłaki:
  • podatnik fizycznie dysponuje fakturą zakupu
  • od transakcji udokumentowanej fakturą powstał obowiązek rozliczenia VAT należnego przez sprzedawcę.

Mówiąc innymi słowy VAT naliczonego nie można odliczyć wcześniej, aniżeli sprzedawca jest obowiązany wykazać VAT należny.

Podatek z faktury zakupu można odliczyć w okresie (miesiącu/kwartale) w którym zostały spełnione obie powyższe przesłanki bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Gdyby zatem dla przykładu podatnik otrzymał w lutym fakturę wystawioną w styczniu, to pomimo wykazania podatku należnego przez sprzedawcę już w styczniu, pierwszym miesiącem do odliczenia podatku naliczonego będzie luty (wtedy dopiero bowiem nabywca dysponował fakturą).

Wracając do przykładu, przy założeniu że obowiązek podatkowy od transakcji udokumentowanej fakturą, którą nasz podatnik otrzymał w lutym, powstał najpóźniej w lutym, VAT z niej może on odliczyć w rozliczeniu za luty, marzec bądź kwiecień 2018 r.

fot. Ruff - Fotolia.com

Kiedy do odliczenia VAT konieczna korekta deklaracji?

Podatek VAT można odliczyć co do zasady w trzech kolejnych okresach, poczynając od tego, w którym powstało prawo do takiego odliczenia. Jeżeli w tym czasie podatnik VAT-u z faktury nie odliczy, w dalszym ciągu zachowuje do tego prawo, ale tylko za ten okres, w którym ziściły się przesłanki pozwalające na jego odliczenie.


Z prawa do odliczenia w tym czasie jednak podatnik nie skorzystał. Co w takiej sytuacji? Niestety nie może tego podatku rozliczyć na bieżąco, niemniej nadal jest ono możliwe.
Przede wszystkim należy pamiętać, że nieodliczenie w terminie VAT-u nie skutkuje utratą prawa do takiego odliczenia. To wciąż przysługuje - tak długo aż się w zasadzie nie przedawni zobowiązanie podatkowe (aczkolwiek w VAT występuje jeszcze jedno ograniczenie o czym mowa jest w dalszej części artykułu).
Art. 86 ust. 13 ustawy o VAT mówi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowych terminach, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Prawo do odliczenia nadal zatem tutaj występuje, ale skorzystanie z niego będzie się wiązało ze sporządzeniem korekty deklaracji. Za który okres?

Niestety w takim przypadku podatnicy już nie mają do wyboru trzech okresów rozliczeniowych. Ustawodawca wskazał bowiem, że odliczenie VAT-u może tutaj nastąpić jedynie poprzez złożenie korekty deklaracji za ten okres, w którym powstało prawo do tego odliczenia.
Ponieważ w naszym przypadku prawo to powstało w miesiącu lutym 2018 r. - należy sporządzić korektę za ten właśnie miesiąc i zwiększyć podatek naliczony o VAT z nieuwzględnionej faktury.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na czasookres, w jakim w ogóle możliwe jest dokonanie takiej korekty. Ten bowiem nie pokrywa się z przedawnieniem obowiązku podatkowego. Ustawodawca mówi, że termin upływa po pięciu latach, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia. W naszej sytuacji zatem upłynie on z końcem 2022 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: