2018-11-08 13:00
Fiskus jest nieugięty: paliwo do służbowego samochodu trzeba opodatkować osobno © nithid18 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochody służbowe udostępniane pracownikom w podatku dochodowym
Ile pracownik miesięcznie zaoszczędza dzięki używaniu do swoich prywatnych celów firmowego samochodu? Fiskus wyliczył, że maksymalnie 250 zł albo 400 zł. Kwota zależy tylko i wyłącznie od liczby dni w miesiącu, w których z auta służbowego pracownik korzystał prywatnie oraz pojemności skokowej jego silnika (stawka rośnie, gdy pojemność przekracza 1600 cm3). Nie jest tutaj natomiast ważna marka pojazdu czy też segment jak też jego rocznik, wyposażenie itd.fot. nithid18 - Fotolia.com
Fiskus jest nieugięty: paliwo do służbowego samochodu trzeba opodatkować osobno
Mamy już dwa orzeczenia NSA i kilka rozstrzygnięć WSA mówiące o tym, że w zryczałtowanej kwocie przychodu pracownika z tytułu prywatnego korzystania ze służbowego auta mieści się m.in. paliwo. Tymczasem fiskus wydał kolejną interpretację podatkową, w której paliwo nakazuje traktować jako odrębny przychód pracownika.
WSA w Gliwicach w wyroku z 8 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 1550/16 uznał, że świadczeniem pracodawcy (objętym ryczałtem) nie jest samo udostępnienie samochodu lecz zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania i ponoszenie w związku z tym wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie użytkowanie. Wydatkami tymi są koszty eksploatacji pojazdu, w tym materiałów eksploatacyjnych, kosztów związanych z zakupem paliwa, czy badań technicznych, ubezpieczeń itp. Jego pogląd potwierdził też WSA w Krakowie w wyroku z dnia 14.09.2016 r. sygn. akt I SA/Kr 824/16, czy WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 23.11.2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1595/15.
Za każdym razem składy orzekające podkreślały, że nie ma powodu, aby jeden rodzaj ponoszonych przez pracodawcę z tego tytułu wydatków uznawać za odrębne świadczenie. Chodzi oczywiście o paliwo służące do napędu służbowego samochodu w jazdach prywatnych.
NSA wyroku z dnia 10.07.2018 r., sygn. akt II FSK 1185/16 (dotyczącym wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 23.11.2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1595/15) uznał, że „(…) świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu. Jest nim zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania, także i ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie tj. kosztów eksploatacji, w tym materiałów eksploatacyjnych, kosztów związanych z zakupem paliwa, czy badań technicznych. Nie ma przy tym żadnego uzasadnienia, aby jeden rodzaj tych wydatków jakim są wydatki na paliwo uznać za stanowiące odrębne świadczenie.(…)”
„(…) w warunkach rynkowych udostępnienie (użyczenie, wypożyczenie samochodu) polega na tym, że podmiot przekazuje samochód z określonym poziomem paliwa w zbiorniku (zazwyczaj jest to pełen zbiornik), a przy zwrocie klient ma obowiązek zwrócić samochód z takim samym poziomem paliwa. Opłata dotyczy zatem wyłącznie samej możliwości wykorzystania samochodu. Jeżeli samochód zostaje oddany z innym poziomem paliwa, klient jest obowiązany do pokrycia kosztów zużytego paliwa.
Na uwagę zasługuje również fakt, że przy udostępnianiu nieodpłatnie przez pracodawcę samochodów służbowych pracownikom niejednokrotnie cena samego paliwa zakupionego przez pracodawcę do celów prywatnych pracownika mogłaby znacznie przekraczać wartość ryczałtu za używanie samochodu wskazanego w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oczywiście stałoby w sprzeczności z uregulowaniami zawartymi w tym przepisie.
(…) koszty paliwa wykorzystywanego do celów prywatnych przez pracownika (…) nie stanowią elementu kwot ryczałtów określonych w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lecz stanowią odrębne nieodpłatne świadczenie(…)” - czytamy w interpretacji
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Fiskus potwierdza: od paliwa nie ma dodatkowego podatku
Przychód pracownika paliwo w ryczałcie samochodowym
Koniec sporów: w ryczałcie samochodowym są wydatki na paliwo
Samochód służbowy udostępniony pracownikowi w kosztach podatkowych
Fiskus potwierdza: koszty paliwa w zryczałtowanym przychodzie
NSA potwierdza: pracownik nie płaci dodatkowego podatku od paliwa
Fiskus nieugięty: paliwo nie mieści się w ryczałcie za samochód
Paliwo do służbowego samochodu jest w ryczałcie pracowniczym
Fiskus: ryczałt za samochód służbowy bez paliwa
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Poradnik PIT-28: jak wypełnić e-Deklaracje za 2015 r.
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Lista płac 2020 krok po kroku. Omówienie i lista płac 2020 wzór excel do pobrania.
Mam działalność gospodarczą i jednocześnie jestem zatrudniona na etat w innej firmie. Czy do przychodu muszę dodawać pensję u drugiego ...
Kiedy można - wypłacając świadczenie w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - odprowadzić tylko podatek dochodowy?
Kupno mieszkania. Jakie oferty za pół miliona złotych?
Odszkodowanie z umowy ubezpieczenia skusi komornika?
Jak daleko jest transformacja cyfrowa i co zrobić, żeby zapewnić jej rozwój?
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
Opel Mokka 2021. Czy rewolucyjne zmiany okażą się opłacalne?
Palio Office Park A w Gdańsku z pozwoleniem na użytkowanie
GUS: PKB w IV kw. 2020 spadł o 2,8% r/r