eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kontrakt menedżerski to przychód z działalności wykonywanej osobiście

Kontrakt menedżerski to przychód z działalności wykonywanej osobiście

2007-10-20 11:18

Wszystkie przychody z tytułu umów (kontraktów) menedżerskich powinny być kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście a nie jako przychody z działalności gospodarczej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 13 pkt 9 updof jest zgodny z art. 2 Konstytucji RP.

Przeczytaj także: Uprawianie sportu to działalność gospodarcza? Sądy są za

Zaskarżony przepis art. 13 pkt 9 updof w latach 2001-2003 stanowił, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze. Od 1 stycznia 2004 r. za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowią przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 updof).

Zrezygnowano zatem z określenia że działalność, o której mowa w kwestionowanym przepisie, ma być wykonywana osobiście. Zmiana zaskarżonego przepisu miała na celu usunięcie wątpliwości odnośnie zaliczania przychodów z umów o zarządzanie wyłącznie do działalności wykonywanej osobiście.

W ocenie RPO konstrukcja przepisu art. 13 pkt 9 updof w jego obecnie obowiązującym brzmieniu jest mało czytelna dla zainteresowanych podatników oraz dla organów podatkowych. Brak jest definicji pojęcia "działalności wykonywanej osobiście". Nie wiadomo, czy pod tym pojęciem należy rozumieć wyłącznie wykonywanie działalności osobiście, tj. bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu, czy również - wykonywanie tej działalności przy merytorycznej pomocy osób trzecich. Kwestionowany przepis art. 13 pkt 9 updof odróżnia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem od kontraktów menedżerskich, a jednocześnie przyjmuje istnienie umów o podobnym charakterze. Zdaniem RPO brak jest kryteriów pozwalających na precyzyjne odróżnienie tych umów.

Kwalifikowanie przychodów jako pochodzących z działalności wykonywanej osobiście jest mniej korzystne dla podatnika niż ich kwalifikowanie jako pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem TK wnioskodawca nie wykazał jednak w sposób dostateczny, że kwestionowany przepis, choć niezbyt korzystny dla pewnej grupy podatników, godzi w zasady konstytucyjne. W opinii TK wolą ustawodawcy jest, aby wszystkie przychody z tytułu umów menedżerskich były kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Podstawa prawna:
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lipca 2007 r. (sygn. akt K 11/06).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

oprac. : Płace w firmie Płace w firmie

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: