eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28

Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28

2008-01-09 13:24

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28 za 2009 r.


Ulga uczniowska

Ta ulga też już nie istnieje i mają do niej prawo jedynie podatnicy na zasadzie praw nabytych (do końca 2003 r.). Przypomnijmy że ulga ta przysługiwała z tytułu wyszkolenia ucznia lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego. Przyznawana była w drodze decyzji organu podatkowego. Z ulgi mogą skorzystać ci podatnicy, którzy prawo do niej nabyli (i jeszcze w całości jej nie wykorzystali) do końca 2003 r. oraz ci, którzy zawarli z uczniami lub szkołami odpowiednie umowy i rozpoczęli naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego najpóźniej w roku szkolnym 2003/2004. Ulga ta jest odliczana od podatku, a jej wysokość na rok 2007 wynosiła:
  • nauka do 24 miesięcy: 4 896,18 zł
  • nauka powyżej 24 miesięcy: 8 160,31 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Obliczony ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności podatnik obniża o zapłaconą w danym roku składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o ile nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Pamiętać należy, iż odliczyć można jedynie 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

1% wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego

Ryczałtowcy mogą także przeznaczyć 1 proc. swojego podatku wynikającego z zeznania rocznego na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Przypomnijmy, że od tego roku zmianie ulegają zasady korzystania z tego odliczenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, przekazania podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika (zawarty w zeznaniu rocznym). W tym celu zostały odpowiednio przygotowane zeznania podatkowe, które wyposażono w dodatkowe pola, gdzie należy wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS oraz kwotę, którą podatnik chce przekazać. Podatnik może wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której chciałby dokonać darowizny.

Organizację, na rzecz której podatnik chce przekazać część swojego podatku, należy wybrać z wykazu ogłoszonego do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Wykaz taki powinien zawierać organizacje mające status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego. W wykazie nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Przypomnijmy również, iż w przypadku osiągania przychodów opodatkowanych wg różnych stawek ryczałtu, odliczeń dokonuje się od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim pozostają poszczególne przychody w ogólnej kwocie przychodów.

Do pobrania


– stan na dzień 30 listopada 2007 r. (załącznik do obwieszczenia)

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: