eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28

Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28

2008-01-09 13:24

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28 za 2009 r.


Wydatki na Internet

Podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą także uzyskany przychód do opodatkowania pomniejszyć o wydatki ponoszone przez nich z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Pamiętać oczywiście należy o odpowiednim udokumentowaniu takich wydatków (fakturą VAT wystawioną na podatnika) oraz o tym, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki faktycznie poniesione (a więc faktury zapłacone).

Darowizny

Przychód do opodatkowania zmniejsza się także o przekazane darowizny na cele:
  • określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,
  • kultu religijnego,
  • krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

Pamiętać jednak należy, że łączna kwota odliczeń dokonanych darowizn nie może przekroczyć w danym roku kwoty stanowiącej 6 % przychodu. Odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
  • osób fizycznych,
  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

W zeznaniu trzeba wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ulga mieszkaniowa – odsetkowa

Na zasadach praw nabytych podatnicy mogą także korzystać z ulgi na spłatę odsetek od kredytu udzielonej na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy do 31 grudnia 2006 roku zdążyli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy i spełniają wymogi przewidziane do tego odliczenia.

Terminem udzielenia kredytu jest data podpisania umowy kredytowej, bez względu na to, kiedy bank przeleje pierwsze środki. Z ulgi będzie można korzystać do końca 2027 roku.

Ulga ta obowiązywała od 01 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2006 r. i dawała możliwość odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego bezpośrednio przez podatnika w banku na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie jego własnych potrzeb mieszkaniowych. Dotyczyła kredytów na cele mieszkaniowe objęte tzw. dużą ulgą mieszkaniową, z wyjątkiem kredytu zaciągniętego na kupno działki budowlanej i budowę domów letniskowych. Pierwszego odliczenia od dochodu zapłaconych odsetek dokonać można w rozliczeniu za rok, w którym inwestycja została zakończona.

Limit odliczeń wynosi 189 000 zł.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: