eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszt założenia trawnika a koszty podatkowe i VAT

Koszt założenia trawnika a koszty podatkowe i VAT

2008-05-09 09:37

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik wynajmuje lokal o powierzchni 400 m². Przed budynkiem znajduje się zaniedbany trawnik. Właściciel budynku nie chce go uporządkować, dlatego podatnik zamierza założyć nowy trawnik na koszt swojej firmy. Wartość renowacji to 3.600 zł (plus VAT). Czy może on z faktury za założenie nowego trawnika odliczyć VAT i zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Ograniczenia w obrocie gotówką w działalności gospodarczej

Odpowiedź: Istnieje możliwość zaliczenia opisanych w pytaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Podobnie przysługuje prawo dokonania obniżenia VAT należnego o podatek naliczony określony na fakturach dokumentujących zakupy związane z renowacją trawnika.

Wyjaśnienie: Z opisanej sytuacji wynika, że wymiana trawy na trawniku ma na celu poprawę estetyki otoczenia lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Uwaga!
Możliwość zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych tego typu prac bywa kwestionowana. Można spotkać się ze stanowiskiem, że są to wydatki o charakterze reprezentacyjnym. Wydatki na reprezentację nie stanowią zaś kosztu uzyskania przychodów.

Problem ten jest szczególnie trudny z uwagi na brak definicji pojęcia "reprezentacja" w przepisach podatkowych.


Przyjmuje się, zgodnie z wykładnią językową, że reprezentacja to kreowanie pozytywnego wizerunku danej firmy (np. wystrój pomieszczeń, sposób przyjmowania kontrahentów, potencjalnych klientów, szyk, elegancja i chęć popisania się przed potencjalnym kontrahentem).


W ocenie autora jednak tego typu prace, jak renowacja (naprawa) trawnika, mające na celu jedynie poprawę estetyki otoczenia przedsiębiorstwa, nie noszą znamion szczególnej wystawności. W dzisiejszych czasach utrzymanie estetycznego wyglądu wokół miejsca prowadzonej działalności to już nie wystawność, ale raczej niezbędny standard.

W sytuacji zaś gdy właściciel nieruchomości nie chce wykonać tych prac na swój koszt, najemca niejako jest zmuszony do przyjęcia na siebie tego ciężaru (ewentualnie do rezygnacji z prowadzenia działalności w danym obiekcie).

Schludność otoczenia z pewnością przełoży się korzystnie na postrzeganie przedsiębiorstwa przez kontrahentów. W konsekwencji powinno to pozytywnie wpłynąć na wielkość uzyskiwanych przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są zaś koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wobec tego wydatek ten może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Uwaga!
W razie ewentualnej kontroli może się okazać konieczne wykazanie potrzeby poniesionych wydatków oraz ich efektów. W tym celu poza przechowywaniem dokumentów księgowych (faktur, rachunków itd.) warto sporządzić także dokumentację dowodową potwierdzającą konieczność poniesionych prac. Pomocne może być w szczególności udokumentowanie (np. zdjęciami, opisami) stanu otoczenia lokalu (budynku, w którym lokal się znajduje) przed zakończeniem oraz po zakończeniu prac. Podobnie wskazane jest uzyskanie pisemnego potwierdzenia, że właściciel nie był zainteresowany wykonaniem tych prac, ale wyraził zgodę, by je wykonał wynajmujący.

Zdaniem autora w opisywanej sprawie nie mamy do czynienia z wytworzeniem środka trwałego lub też z inwestycją w obce środki trwałe. W istocie jest to tylko wydatek o charakterze naprawy (renowacja trawnika), który ma odnowić zniszczoną, zaniedbaną trawę.

Konsekwencją rozstrzygnięcia co do kosztów uzyskania przychodów będzie kwestia możliwości odliczenia naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących dokonane zakupy związane z renowacją trawnika. W sytuacji gdy wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów, można dokonać obniżenia należnego VAT o podatek naliczony związany z tymi wydatkami.

Uwaga!
Odpowiedź udzielona została przy założeniu, że wynajmowany lokal jest wykorzystywany do celów wykonywania czynności opodatkowanych VAT, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Podstawa prawna
  • Art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
  • Art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: