eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia 2009: darowizny na cele kultu religijnego

Odliczenia 2009: darowizny na cele kultu religijnego

2010-02-23 09:00

Podatnicy przy sporządzaniu zeznań za rok 2009 mogą skorzystać z odliczenia od dochodu darowizny na cele kultu religijnego. Odliczenia te, wraz z darowiznami na rzecz organizacji pożytku publicznego i ulgą na krew, są limitowane - w sumie nie mogą przekroczyć 6% dochodu.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Ulga ta została uregulowana w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to mówi, iż podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. darowizn przekazanych na cele kultu religijnego. I na tym wyjaśnienia ustawodawcy się kończą. Nie sformułował on ani katalogu celów kultu, nie wskazał także co kryje się pod samym pojęciem „cele kultu religijnego”. Zarówno w potocznym jak i słownikowym znaczeniu przez kult religijny rozumie się zewnętrzny aspekt religijny, wszelkie zachowania i praktyki religijne czynione wobec istoty bądź przedmiotu kultu, ogół obrzędów religijnych czy całokształt czynności religijnych.

W praktyce przyjęło się, że powyższe odliczenie należy traktować stosunkowo szeroko. I tak odliczyć można np. darowizny na budowę czy remont kościoła, zakup jego wyposażenia i przedmiotów liturgicznych (np. interpretacja przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 lutego 2008 r. nr IBPB2/415-464/07/AA).

Z odliczenia można skorzystać także w stosunku do darowizn przekazywanych nie na kościół, ale na rzecz innych podmiotów realizujących te cele. Przykładem jest tutaj decyzja Izby Skarbowej w Warszawie nr 1401/BF-II/005-1021 /06/GT z dnia 31.10.2006 r. zmieniająca postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów z dnia 18 lipca 2006 r. Nr 1438/DF1/415-111/157/06/AG, w której to stwierdzono, iż z odliczenia można skorzystać w stosunku do darowizny przekazanej na rzecz Radia Maryja. W podobnym tonie wypowiedział się Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w postanowieniu z dnia 21.11.2005 r. nr 2403-PDF-75-05 uznając, że ulga przysługuje na darowiznę dla Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Nie ma zatem większego znaczenia, czy darowizna taka została przekazana na rzecz kościoła, związku religijnego, kościelnej osoby prawnej, czy innego podobnego obdarowanego. Istotne jest to, aby została ona przekazane na cele kultu religijnego. W tytule darowizny warto zatem wpisać dokładnie taką treść, aby nie budziła ona wątpliwości organów podatkowych.

Limit odliczenia oraz dowody

Jak już wskazano wyżej, darowizna na cele kultu religijnego pomniejsza podstawę opodatkowania i jest limitowana. Odliczyć można jedynie tę część przekazanej darowizny, która nie przekracza 6% uzyskanego dochodu. Limit ten dzieli się jednak na jeszcze dwa inne odliczenia: darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz darowizny na cele krwiodawstwa. Łączna kwota odliczeń z wszystkich trzech tytułów nie może przekroczyć w danym roku kwoty stanowiącej 6% dochodu wykazanego w zeznaniu.

Ulga taka musi oczywiście być także prawidłowo udokumentowana. W przypadku pieniędzy dokumentem takim jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokument, z którego wynika wartość tej darowizny i oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Przy ustalaniu jej wartości należy stosować wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca przekazania.

Nie wszystkie darowizny można odliczyć

Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy, odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
  1. osób fizycznych,
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Dla kogo ulga?

Z odliczenia mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37.

Do pobrania


Rozliczenia roczne PIT 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: