eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki w Polsce: lepiej niż przed rokiem

Podatki w Polsce: lepiej niż przed rokiem

2010-11-23 10:27

Niemal 60 procent światowych jurysdykcji wprowadziło znaczące zmiany w przepisach gospodarczych, które ułatwiają płacenie podatków pomimo skutków dekoniunktury i słabych oznak ożywienia. Informacje takie przynosi nowy raport Paying Taxes 2011, przedstawiony 22 listopada 2010 r. w Warszawie przez PwC, Bank Światowy i IFC. Polska wspięła się w nim ze 148 miejsca w zeszłym roku na pozycję 121.

Przeczytaj także: Płatności barterowe: Kryptowaluta nie jest środkiem płatniczym

Raport analizujący 183 jurysdykcje pokazuje, że w ciągu zeszłego roku czterdzieści z nich ułatwiło płacenie podatków, przy czym największy postęp odnotowano w Tunezji. Porównując systemy podatkowe, które znalazły się w opracowaniach PwC i Banku Światowego z 2006 r. i 2011 r., czas niezbędny do spełnienia wymogów skrócił się o tydzień, całkowita stawka podatkowa spadła średnio o 5 procent, a liczba płatności zmniejszyła się niemal o cztery. Patrząc całościowo od 2006 r. aż 90 jurysdykcji ograniczyło wysokość podatków od dochodów osób prawnych.

„Rządy usprawniają i upraszczają systemy podatkowe, co przynosi pozytywne rezultaty” – powiedział Neil Gregory, dyrektor działu Global Indicators and Analysis w Grupie Banku Światowego. „Najlepsze praktyki, takie jak jedna stawka podatkowa i wykorzystanie nowoczesnych technologii niewątpliwie upraszają rozliczenia podatkowe firm”.

Celem raportu Paying Taxes jest ocena procesu wywiązywania się z zobowiązań podatkowych, poprzez m.in. pomiar obciążeń administracyjnych ponoszonych przez firmy, a także obliczenie ich całkowitych zobowiązań podatkowych. Jak wynika z badania, typowa firma objęta analizą przeznacza niemal połowę swoich zysków na podatki, spędza siedem tygodni, zajmując się rozliczeniami podatkowymi i dokonuje płatności podatkowych co 12 dni.

„Podatki od zysków firm maleją co roku, ponieważ rządy na całym świecie zmniejszają stopy podatkowe, chcąc w ten sposób zachęcać do inwestycji i stymulować wzrost” – powiedziała Susan Symons, Total Tax Contribution Leader, PwC UK. „Jednak zmniejszanie obciążeń administracyjnych związanych z rozliczeniami podatkowymi jest również ważne dla przedsiębiorstw, a w tym obszarze można zrobić więcej”.

Badanie pokazuje, że płacenie podatków jest najłatwiejsze dla firm w jurysdykcjach charakteryzujących się wysokimi przychodami, które mają najniższe stawki podatkowe i najmniejsze obciążenia administracyjne. Gospodarki te zwykle mają bardziej dojrzałe systemy podatkowe, sprawniejszą administrację i w większym stopniu korzystają z elektronicznych kanałów komunikacji z organami podatkowymi.

Płacenie podatków staje się łatwiejsze w Polsce. W tym roku Polska zajmuje 121 miejsce, co oznacza poprawę o 27 miejsc w porównaniu do zeszłorocznej, 148. pozycji. Co więcej, od 2006 r. liczba płatności w Polsce zmniejszyła się o 11, zaś liczba godzin spędzonych na płaceniu podatków spadła z 418 w 2006 r. do 325 w 2011 r. Biorąc pod uwagę usprawnienia w e-rozliczeniach podatkowych, Polska wyraźnie zmierza w kierunku nowoczesnej e-administracji podatkowej.

„W ostatnich latach Polska poczyniła postępy na drodze do ułatwienia procesu płacenia podatków, co znajduje odbicie w wynikach raportu. Choć całkowita stawka podatkowa wzrosła w Polsce po 2006 r., to w ostatnich latach ponownie zmalała. Stawki podatkowe były zmniejszane kilkukrotnie. Odpowiednie uregulowania zostały przegłosowane w 2006 r. i w 2007 r., choć niektóre z nich weszły w życie dopiero w 2009 r. Najważniejsze z nich dotyczyły znaczącego obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zmniejszyła się o pięć punktów procentowych, a dla pracodawców o dwa punkty procentowe” – powiedziała Katarzyna Czarnecka-Żochowska z PwC.oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: