eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Metody optymalizacji podatkowej: dochody z zagranicy

Metody optymalizacji podatkowej: dochody z zagranicy

2011-03-04 13:02

Przeczytaj także: Spółka osobowa na Cyprze a podatek dochodowy


Powyższa linia interpretacyjna postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem została potwierdzona w szeregu innych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Przykładowo Dyrektor IS w Warszawie w cytowanej powyżej interpretacji indywidualnej z dnia 6 października 2009 r. stwierdził, że omawiany przepis (art. 24 ust. 1 lit. b umowy z Cyprem – przyp. aut.) nie wymaga bowiem, aby odliczenie od polskiego podatku uzależnione było od faktycznej zapłaty podatku na terytorium Cypru. (…)

Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia od podatku należnego w Polsce kwoty podatku w wysokości 10% wartości dywidend, która stanowiłaby podatek do zapłacenia na Cyprze, gdyby nie zwolnienie tego rodzaju dochodów od podatku zgodnie z wewnętrznym prawem cypryjskim. Takie samo stanowisko zajął także Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2010 r. W interpretacji tej ww. organ podatkowy, odstępując od uzasadnienia wydanej interpretacji, w całości podzielił pogląd

Wnioskodawcy mówiący, że istnieje możliwość obniżenia polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych o 10% podatku u źródła wynikającego z Umowy (umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem – przyp. aut.), który byłby pobrany na Cyprze na podstawie tej umowy, gdyby nie obowiązywało zwolnienie dywidend wypacanych nierezydentom z podatku u źródła.

Prawo do odliczenia podatku, który byłby należny na Cyprze od dywidend wypłacanych przez tamtejsze spółki polskim rezydentom podatkowym od podatku należnego od tych dochodów w Polsce znalazło także potwierdzenie w interpretacjach Dyrektora IS w Bydgoszczy z dnia 16 lipca 2010 r., Dyrektora IS w Warszawie z dnia 6 listopada 2009 r. oraz cytowanej już interpretacji Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 24 września 2009 r.

fot. mat. prasowe



Fragment pochodzi z książki „Restrukturyzacje przedsiębiorstw. Aspekty podatkowe”. Książka poświęcona jest wybranym podatkowym aspektom restrukturyzacji przedsiębiorstw w ich szerokim ujęciu, obejmującym nie tylko transakcje typu M&Asensu stricte, ale również wszelkie inne przekształcenia podmiotów gospodarczych, w tym także polegające na podziale jednostek należących do określonej struktury biznesowej, przenoszeniu poszczególnych elementów majątku w drodze aportów czy sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: