eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Składka na NFZ: prowizja bankowa a koszty firmy

Składka na NFZ: prowizja bankowa a koszty firmy

2011-06-08 13:07

Każdy przedsiębiorca obowiązkowo musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Comiesięcznych wpłat składki dokonuje się na odpowiednie konto bankowe wskazane przez ZUS.

Przeczytaj także: Zaległe składki ZUS a koszty uzyskania przychodu

Art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że składki opłaca się na wskazane przez ZUS rachunki bankowe odrębnymi wpłatami, w podziale na:
1) ubezpieczenia społeczne;
2) ubezpieczenie zdrowotne;
3) Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
4) Fundusz Emerytur Pomostowych.

Płatnik składek jest zobowiązany opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego, przy czym płatnik składek będący mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej może opłacać należności z tytułu składek również w formie przekazu pocztowego. (art. 47 ust. 4b i 4e tejże ustawy). Ponadto przelewem składek nie muszą opłacać także płatnicy będący osobami fizycznymi, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. (art. 47 ust. 4c tejże ustawy).

Co za tym idzie, opłacanie takich składek m.in. na ubezpieczenie zdrowotne wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji od przelewu, wpłaty gotówkowej tudzież przekazu pocztowego. Czy wydatek taki może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej?

Przypomnijmy – art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W art. 23 ust. 1 pkt 58 updof ustawodawca wskazał natomiast, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodu składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacone w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Należy przy tym pamiętać, że składki te, w wysokości nieprzekraczającej 7,7% podstawy ich wymiaru, obniżają obliczony podatek (art. 27b updof).

Mimo, że sama składka nie jest kosztem uzyskania przychodu, tak prowizja naliczona od przelewu (wpłaty) tej składki na rachunek ZUS jak najbardziej kosztem takim jest. Obowiązek uiszczania tych składek w takiej a nie innej formie nakładają bowiem na płatnika przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poza tym prowizji od przelewu składki nie można utożsamiać z samą składką. Jak najbardziej wydatek ten jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, a co za tym idzie, także z uzyskiwanymi w jej ramach przychodami.

Prowizja taka podlega zaewidencjonowaniu w kolumnie 13 PKPiR „Pozostałe wydatki”. Operacji tej należy dokonać w dacie poniesienie kosztu, którą (w przypadku podatników prowadzących księgę metodą uproszczoną) jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Będzie to zatem dana wyciągu bankowego, w którym stosowna prowizja została ujęta, czy też data stempla bankowego/pocztowego, w przypadku wpłaty w okienku kasowym tych instytucji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: