eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: sprzedaż wysyłkowa z/na terytorium kraju

Podatek VAT: sprzedaż wysyłkowa z/na terytorium kraju

2012-09-27 11:51

Podatek VAT: sprzedaż wysyłkowa z/na terytorium kraju

Sprzedaż wysyłkowa © auremar - Fotolia.com

Polski ustawodawca, mając na uwadze przepisy unijne, uregulował w sposób szczególny zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT tzw. sprzedaży wysyłkowej. Przy czym najbardziej istotne w tym przypadku jest rozróżnienie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Przeczytaj także: Pakiet VAT e-commerce - objaśnienia podatkowe

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju – definicja
Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy o VAT sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju stanowi dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika VAT lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej - którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT, lub
b) każdego innego niż wymieniony w lit. a) podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Nie każda z czynności, która spełnia określone wymogi, stanowi sprzedaż wysyłkową. W art. 23 ust. 11-13 ustawodawca określił czynności, które są wyłączone z tego schematu ze względu na przedmiot dostawy. Wyłączenia te dotyczą dostawy:
  • nowych środków transportu,
  • towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz,
  • wyrobów akcyzowych (paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe) opodatkowanych zawsze w kraju nabycia, oraz
  • towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, opodatkowanych według szczególnych procedur przewidzianych dla tych towarów (marża).

W przypadku przemieszczania nowych środków transportu z terytorium jednego państwa członkowskiego do innego państwa, zawsze mamy do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotową, niezależnie od statusu nabywców i dostawców. Z tego też względu dostawa nowych środków transportu nie może być traktowana jako sprzedaż wysyłkowa i nie mogą mieć do niej zastosowania reguły dotyczące wyboru miejsca opodatkowania, obowiązujące przy sprzedaży wysyłkowej z kraju.

Jeśli chodzi o dostawę towarów, które są instalowane, to niezależnie od wartości dostawy oraz statusu podmiotu, który jest ich odbiorcą - miejscem opodatkowania jest zawsze państwo przeznaczenia.

Natomiast dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków podlega opodatkowaniu w ramach szczególnej procedury polegającej na opodatkowaniu marży, dlatego też została wyłączona z zasad opodatkowania obowiązujących przy sprzedaży wysyłkowej.

Zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Mechanizm opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, uzależniony jest od wysokości obrotów, jakie sprzedawca osiągnął w danym roku z tytułu tak zrealizowanych dostaw z odbiorcami z danego kraju. Poszczególne państwa mają obowiązek ustalenia limitów dla sprzedaży wysyłkowej, które zgodnie z postanowieniami art. 34 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347/1 ze zm.) nie mogą być niższe niż 35.000 euro i wyższe niż 100.000 euro. Limity te są zróżnicowane w poszczególnych państwach unijnych.

fot. auremar - Fotolia.com

Sprzedaż wysyłkowa

Mechanizm opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, uzależniony jest od wysokości obrotów, jakie sprzedawca osiągnął w danym roku z tytułu tak zrealizowanych dostaw z odbiorcami z danego kraju

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium Polski, jeżeli całkowita wartość netto towarów, innych niż wyroby akcyzowe, wysłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, jest mniejsza lub równa w danym roku kwocie wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Z chwilą gdy obroty przekroczą limit wyznaczony przez dany kraj, dostawa obligatoryjnie będzie podlegała opodatkowaniu w kraju przeznaczenia do końca roku i przez cały następny rok. Na dostawcy będzie spoczywał obowiązek zarejestrowania się w tym państwie, a dostawy realizowane w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju będą podlegały przepisom obowiązującym w danym państwie. W tej sytuacji transakcje te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski.

Po przekroczeniu wyznaczonego przez dany kraj limitu, podatnik nie ma innej możliwości, jak tylko uznać dostawę towarów za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów. Obowiązkiem podatnika będzie wówczas zarejestrowanie się jako podatnik podatku od wartości dodanej w kraju, do którego będzie prowadzona sprzedaż wysyłkowa.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: