eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

2010-01-19 12:08

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT


Jeżeli z zawartej umowy najmu wynika, iż do ponoszenia tych wydatków zobowiązany jest najemca, to umowa ta, faktura wystawiona na wynajmującego oraz dowód zapłaty najemcy, w którego treści znajdą się dane tej faktury, łącznie wydają się być wystarczającymi dowodami, na podstawie których wydatek ten można by zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (jest to bowiem de facto koszt ciążący na najemcy). Należy jednak pamiętać, iż organy podatkowe mogą podchodzić do omawianej wyżej kwestii bardziej rygorystycznie uznając, iż z uwagi na to, że faktura nie jest wystawiona na najemcę, nie może on uznać za koszt uzyskania przychodu wydatku z niej wynikającego. Warto zatem w tym zagadnieniu skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym i poznać jego stanowisko w tej sprawie.

Kwota z rachunku nie zawsze przychodem?

Problemów z zaliczeniem wydatków ponoszonych na pozostałe opłaty w związku z wynajmowaną nieruchomością do kosztów uzyskania przychodu nie powinno być z kolei wtedy, gdy wynajmujący wystawia na te wydatki rachunki najemcy.

Tutaj jednak sytuacja komplikuje się po stronie wynajmującego. Należy bowiem pamiętać, iż w przypadku uzyskiwania przychodów z prywatnego najmu opodatkowanych ryczałtem, podstawą opodatkowania jest uzyskany z tego tytułu przychód bez jego pomniejszania o koszty z tym najmem związane. Co za tym idzie, aby sam ryczałt nie był zbyt wysoki, także i przychód musi być na relatywnie niskim poziomie.

Wystawienie rachunków na opłaty powoduje wzrost tego przychodu, a co za tym idzie, także i należnego ryczałtu. Czy będzie tak jednak w każdej sytuacji?

Zdaniem autora nie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym (o czym już pisaliśmy wyżej), że dla wynajmującego datą powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu jest moment otrzymania należności od najemcy. Sama data wystawienia rachunku nie ma tutaj zatem większego znaczenia. Ponadto, jeżeli z postanowień umowy wynika, iż wszelkie wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości będącej przedmiotem najmu ponosi najemca, trudno mówić o tym, iż przychód z tego tytułu uzyskuje wynajmujący i to nawet w sytuacji, gdy opłaty te najemca reguluje na podstawie wystawionych przez wynajmującego rachunków.

Podobne stanowisko wyraził Urząd Skarbowy w Kraśniku w postanowieniu z dnia 25.09.2006 r. nr DP.I415/19/06, w którym czytamy, iż „(…) opłaty ponoszone przez najemcę związane z eksploatacją wynajmowanego lokalu (energia elektryczna, gaz) - regulowane przez najemcę w oparciu o wystawione przez Pana refaktury - nie stanowią dla Pana przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.(…)
Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.(…)”


I tutaj jednak poszczególne organy podatkowe mogą nie podzielać powyższego. W związku z tym warto w tej kwestii uzyskać informacje, jakie jest ich stanowisko w tej kwestii bądź ewentualnie zabezpieczyć się poprzez uzyskanie interpretacji pisemnej w zakresie omawianego zagadnienia.

poprzednia  

1 ... 5 6 7 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: