eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

2010-01-19 12:08

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT


Najem a VAT

Najem nieruchomości, w tym także najem prywatny, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy bowiem pamiętać, iż zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jest on traktowany jak działalność gospodarcza i to nawet w sytuacji, gdy tyczy się jedynie nieruchomości prywatnych i w myśl przepisów o podatku dochodowym za pozarolniczą działalność gospodarczą nie jest uznawany.

Jednakże, zgodnie z poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe, jest z tego podatku zwolniony. Pozostały (w tym m.in. najem prywatny na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą) podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku (czyli 22 proc.).

Powyższe nie oznacza jednak, iż wynajmujący swoje nieruchomości firmom muszą od razu stać się VAT-owcami i podatek ten rozliczać. Mogą oni bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku (przypomnijmy, iż w roku 2010 limit tego zwolnienia został podniesiony do 100 000 zł).

Ważne dla przedsiębiorców!
Jeżeli obok prywatnego najmu dany podatnik prowadzi także działalność gospodarczą na własne nazwisko, opodatkowaną podatkiem VAT, to z tytułu najmu także musi podatek ten rozliczać.
Jeżeli natomiast korzysta on ze zwolnienia podmiotowego, musi pamiętać, iż przy ustalaniu limitu tego zwolnienia musi uwzględniać zarówno obrót osiągnięty z tytułu prowadzonej firmy jak i z tytułu prywatnego najmu (jeżeli ten nie jest zwolniony na podstawie poz. 4 załącznika nr 4 ustawy o VAT). Na potrzeby podatku VAT jest on bowiem jednym podatnikiem i przysługuje mu jeden limit.

Najem a kasa fiskalna: 3 zwolnienia

Ponieważ najem w podatku od towarów i usług jest traktowany jak działalność gospodarcza, podlega on regułom w zakresie stosowania kas fiskalnych. Co za tym idzie, wynajmowanie nieruchomości osobom prywatnym bądź rolnikom ryczałtowym, powinno co do zasady być ewidencjonowane przy pomocy tych urządzeń. Należy jednak pamiętać o zwolnieniach, jakie ustawodawca przewidział w stosownym rozporządzeniu. Podatnicy trudniący się najmem mogą skorzystać aż z trzech różnych zwolnień.

Pierwsze z nich to zwolnienie z uwagi na obroty. Otóż §3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wskazuje, iż urządzeń tych nie muszą stosować podatnicy, u których wartość obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowanych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Jeżeli natomiast podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w roku 2010, limit ten jest mniejszy o połowę i wynosi 20 000 zł. Przekroczenie powyższych progów powoduje co do zasady obowiązek ewidencjonowania obrotów przy pomocy kasy fiskalnej.

poprzednia  

1 ... 6 7 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: