eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż bezrachunkowa w podatku VAT i dochodowym

Sprzedaż bezrachunkowa w podatku VAT i dochodowym

2015-04-06 09:35

Sprzedaż bezrachunkowa w podatku VAT i dochodowym

Kiedy dochodzi do sprzedaży bezrachunkowej? © Torbz - Fotolia.com

W przypadku, kiedy transakcji nie towarzyszy wystawienie żadnego dokumentu dochodzi do tzw. sprzedaży bezrachunkowej. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy przedsiębiorca nie musi stosować kasy fiskalnej i jest zwolniony z VAT. Jakiego sposobu dokumentowania wymagają tu przepisy?

Przeczytaj także: Ewidencja sprzedaży w podatku dochodowym

Sprzedaż bezrachunkowa – kiedy może mieć miejsce?


Prowadzenie działalności gospodarczej w większości przypadków wymaga od przedsiębiorcy wystawienia dokumentu, który by potwierdzał sprzedaż towaru lub usługi. Zazwyczaj służy temu faktura lub paragon. Może się jednak zdarzyć, że finalizując transakcję nie trzeba wystawiać żadnego dokumentu.
Dochodzi wtedy to tzw. sprzedaży bezrachunkowej. Może to mieć miejsce w przypadku jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z:
  • kasy fiskalnej, a nabywca to osoba prywatna, która nie chce faktury,
  • VAT i z kasy fiskalnej, a nabywcą jest osoba prywatna, która nie żąda faktury.

Tym samym, żeby doszło do sprzedaży bezrachunkowej musi występować przynajmniej jedno ze zwolnień – z VAT lub z kasy fiskalnej.

Czynny podatnik VAT nie musi prowadzić dodatkowych rejestrów


Pomimo braku faktury i paragonu transakcję trzeba jednak właściwie udokumentować. Sposób postępowania zależy od tego czy przedsiębiorca jest VAT-owcem, czy jest zwolniony z VAT.

W tym pierwszym przypadku, przedstawia się to bardzo prosto. Czynni podatnicy VAT zobligowani są do prowadzenia ewidencji zakupów VAT i ewidencji sprzedaży VAT. Dzięki temu sprzedaż, na którą nie ma zarówno faktury, jak i paragonu można ująć w ewidencji sprzedaży VAT. Nie ma konieczności zakładania i prowadzenia dodatkowego rejestru.

Sprzedaż bezrachunkową przedsiębiorca może zapisać w rejestrze sprzedaży VAT, a odpowiednią wartość przepisać następnie do KPiR.

fot. Torbz - Fotolia.com

Kiedy dochodzi do sprzedaży bezrachunkowej?

Żeby doszło do sprzedaży bezrachunkowej musi występować przynajmniej jedno ze zwolnień – z VAT lub z kasy fiskalnej.


Jak „nievatowiec” dokumentuje sprzedaż bezrachunkową?


Zdecydowanie bardziej skomplikowane jest rozliczenie sprzedaży bezrachunkowej przez firmy zwolnione z podatku VAT, które nie muszą stosować kasy fiskalnej. Przepisy dają tutaj dwie możliwości:
  1. Wystawianie każdego dnia dowodu wewnętrznego i księgowanie go w KPiR,
  2. Prowadzenie ewidencji sprzedaży i księgowania przychodów w Księdze raz na miesiąc.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na pierwsze rozwiązanie powinien pamiętać o dokonywaniu zapisu na koniec dnia. Nie można tego zrobić później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu kolejnym.

Trochę inaczej wygląda to jeśli właściciel firmy zdecyduje się na prowadzenie ewidencji w systemie miesięcznym. Tutaj sporządzanie dowodów wewnętrznych nie jest wymagane. Jak więc wyglądają formalności związane z transakcją? Otóż przedsiębiorca ujmuje sprzedaż towaru lub usługi w ewidencji, nie musi jednak wystawiać żadnych dodatkowych dokumentów.

Jakie dane w ewidencji sprzedaży bezrachunkowej?


Przepisy oczywiście wymagają, by prowadzona ewidencja sprzedaży bezrachunkowej zawierała konkretne informacje. Przedsiębiorca powinien w niej zamieścić:
  • numer porządkowy lub okres, za który ewidencja jest prowadzona (np. dany miesiąc),
  • datę, w której uzyskano przychód,
  • kwotę nieudokumentowanego przychodu.

W dokumencie można zamieścić dodatkowe pole (np. „Uwagi”), które pomoże bardziej szczegółowo opisać zaistniałe zdarzenie gospodarcze.

Ewidencję należy prowadzić w formie broszury, a jej karty ponumerować. Nie ma obowiązku zgłaszania do urzędu skarbowego, że przedsiębiorca korzysta z takiego dokumentu. W przypadku kontroli urzędnicy mogą jednak sprawdzić, czy ewidencja sprzedaży jest prowadzona zgodnie z przepisami.
Zapisów w KPiR można dokonywać w jednej pozycji na koniec każdego miesiąca. Wysokość przychodów wynikającą z ewidencji należy przenieść do KPiR do 20. dnia kolejnego miesiąca (za miesiąc poprzedni).

Przedsiębiorca może również zdecydować się na inny krok. Ewidencję sprzedaży bezrachunkowej można połączyć z tzw. ewidencją uproszczoną VAT, która umożliwia określenie momentu przekroczenia limitu powodującego utratę zwolnienia z VAT.

Arkadiusz Caryk,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: