eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura VAT marża na sprzedaż środka trwałego - samochodu?

Faktura VAT marża na sprzedaż środka trwałego - samochodu?

2015-04-02 11:44

Przeczytaj także: Procedura VAT marża nie zawsze na sprzedaż samochodu osobowego


I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2014 r. nr IPPP2/443-200/14-2/BH, uznał że podatnik może sprzedać w procedurze marży samochód osobowy kupiony w 2009 r., który już wtedy był używany, a który u podatnika stanowił środek trwały do chwili sprzedaży.

W interpretacji tej czytamy: „(…)W odniesieniu do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie miał prawo do dostawy nabytego wcześniej pojazdu stosując procedurę opodatkowania marży, gdyż spełnione są wszystkie przesłanki pozwalające na jej zastosowanie: pojazd spełnia definicję towaru używanego, w myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy i dostawa pojazdu na rzecz Wnioskodawcy korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.(…)”

Wskazana interpretacja jednakże została usunięta ze zbioru dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał bowiem, że samochód kupił na fakturę ze zwolnieniem z VAT wynikającym z rozporządzenia a nie ustawy. Z uwagi właśnie na taki sposób zakupu z opodatkowania marżą nie można było skorzystać, co zapewne zostało zauważone już po jej wydaniu.

Kolejne interpretacje podatkowe w tym zakresie wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Są to: interpretacja z dnia 15.05.2014 r. nr ILPP2/443-212/14-2/AK, z dnia 03.06.2014 r. nr ILPP2/443-243/14-4/MR, z dnia 21.08.2014 r. nr ILPP2/443-573/14-2/SJ, czy z dnia 26.08.2014 r. nr ILPP2/443-589/14-2/SJ.

Każda z wydanych interpretacji tyczyła się samochodów osobowych, które wnioskodawcy nabyli jako używane albo na faktury VAT marża, albo umowy kupna sprzedaży. Samochody były środkami trwałymi prowadzonych działalności gospodarczych. Wnioskodawcy pytali, czy w takim przypadku (tzn. zakupu samochodu na cele używania go w działalności gospodarczej) możliwa jest ich późniejsza sprzedaż w procedurze marży. Co stwierdził organ wydający interpretacje?

W każdej interpretacji fiskus przyznał, że sprzedaż wskazanych aut w systemie VAT-marża jest jak najbardziej możliwa.
W każdej z przytoczonych wyżej interpretacji organ podatkowy tak samo argumentował swoje stanowisko: Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu, czyli kwoty stanowiącej zapłatę z tytułu sprzedaży, pomniejszonej o kwotę należnego podatku. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów. Należy podkreślić, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy. Zatem do sprzedaży samochodu może mieć zastosowanie szczególna procedura w zakresie dostawy towarów używanych zawarta w art. 120 ustawy, o ile spełnione zostaną warunki określone w art. 120 ust. 10 ustawy.

W związku z powyższym jeżeli samochód został nabyty w system VAT marża, tudzież na podstawie umowy kupna-sprzedaży, jako towar używany, od określonego w przepisach regulujących opodatkowanie marżą podmiotu, przy sprzedaży tego pojazdu przysługuje podatnikowi prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT marża. Nie jest przeszkodą w zastosowaniu takiego sposobu opodatkowania fakt, że przedmiotowe samochody zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy.

Wprawdzie przytoczone interpretacje zostały wydane w indywidualnych stanach faktycznych, niemniej zdają się wskazywać na stałą zmianę stanowiska fiskusa w omawianym zakresie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby tutaj jednakże wydanie przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej, w której wskazałby, że opodatkowanie na zasadzie marży może być stosowane nie tylko do towarów handlowych, ale także do składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej (w postaci chociażby środków trwałych).

Wskazane interpretacje dotyczą samochodów. W tym też zakresie z „nowego” rozwiązania podatnicy będą zapewne najchętniej korzystać. Podatek w takim przypadku bowiem z reguły nie wystąpi. Sprzedaż samochodu po kilku latach jego wykorzystywania następuje bowiem co do zasady po cenie niższej, aniżeli nastąpił jego zakup. To z kolei oznacza ujemną wartość marży, a w efekcie brak kwoty VAT do zapłaty.

Powyższe rozwiązanie winno być dopuszczalne także w przypadku innych, aniżeli samochody osobowe, używanych towarów będących czy to środkami trwałymi, czy wyposażeniem firmy. Ustawa nie zawiera bowiem żadnych przepisów, aby samochody traktować tutaj w sposób szczególny w stosunku do innych towarów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: