eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dotacja na otwarcie firmy: ryczałt ewidencjonowany na cenzurowanym

Dotacja na otwarcie firmy: ryczałt ewidencjonowany na cenzurowanym

2015-08-20 12:10

Przeczytaj także: Dotacja jako przychód w podatkach dochodowych i obrót w VAT


Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym nie zawiera własnej definicji przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Odnosi się w tym zakresie do art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To z kolei oznacza, że stosuje się tutaj również ust. 2 pkt 2 tej ustawy odnoszący się do rozpoznania przychodu z tytułu otrzymanych dofinansowań.

Jak zostało to już wyżej podkreślone, dofinansowanie przeznaczone na zakup bądź wytworzenie środka trwałego zgodnie z tym przepisem w ogóle nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Zasada ta ma zastosowanie również przy ryczałcie. Co za tym idzie, jeżeli pozyskane w ten sposób pieniądze ryczałtowiec przeznaczył jedynie na zakup środków trwałych, podatkiem nie musi się martwić.

Nie zawsze jednak tak jest. Dotację z Funduszu Pracy można bowiem przeznaczyć także na np. remont lokalu, w którym firma ma być prowadzona, stronę internetową, towary handlowe czy materiały, jak też na zakup wyposażenia niezaliczanego do środków trwałych. Jeżeli w taki sposób zostanie ona spożytkowana, podatek trzeba będzie zapłacić. Dlaczego?
W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Określony w art. 10 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym katalog zwolnień, z których może korzystać ryczałtowiec, nie odnosi się bowiem do tej regulacji.

Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24.04.2015 r. nr IBPBI/1/4511-88/15/WRz, w której czytamy: „(...) Zauważyć należy, że zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.

Zgodnie z art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwolnienia od podatku dochodowego, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43, 46, 47a, 47c, 111, 114, 122, 125, 129, 136 i 137 ustawy o podatku dochodowym, stosuje się odpowiednio do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. (...)

W świetle ww. przepisów oraz na gruncie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że z uwagi na to, że w przepisie art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, będącym podstawą do zwolnienia od podatku zryczałtowanego niektórych przychodów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie został wymieniony pkt 121, należy uznać, że do podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie ma zastosowania zwolnienie od podatku dochodowego określone w tym przepisie.

Na gruncie niniejszej sprawy oznacza to, że otrzymane przez Wnioskodawcę środki pieniężne w części nie przeznaczone na wydatki inwestycyjne (nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania.(...)

Zatem przychód z tytułu dofinansowania przeznaczonego na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie składników majątkowych niestanowiących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3,0% przychodów.

Natomiast, kwota dotacji przeznaczona na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, na podstawie cytowanego powyżej art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem nie podlega również opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (...)”

Maszyna o wartości poniżej 3,5 tys. zł może być środkiem trwałym
Powszechnie się przyjęło, że środkami trwałymi są te składniki majątku firmy, które mają jej służyć powyżej roku, zaś ich wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł. Tymczasem ustawy podatkowe mówią jedynie, że poniżej tego pułapu kwotowego podatnik może nie zaliczyć danego składnika majątku do środków trwałych i odnieść wydatek na jego nabycie bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Nie ma zatem przeszkód, aby także i tańsze maszyny czy urządzenia uznać za środki trwałe, dzięki czemu dofinansowanie przeznaczone na ich zakup nie będzie opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: