eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

Jak rozliczyć PIT w 2006 r.

2006-04-22 00:08

Przeczytaj także: Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT


Limitowane odliczenie dotyczy również wydatków na leki, jakie osoba niepełnosprawna - zgodnie z zaleceniem lekarza - powinna stosować stale lub czasowo. W tym przypadku odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Wysokość poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (faktury). Jedynie z tytułu poniesienia wydatków związanych z opłaceniem przewodników osób niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, utrzymaniem przez osoby niewidome psa przewodnika, używaniem samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne nie jest wymagane posiadanie dowodów potwierdzających ich poniesienie.

Jeden procent dla organizacji pożytku publicznego

Ustawodawcy przewidzieli w Ordynacji podatkowej możliwość wsparcia organizacji pożytku publiczengo częścią podatku. Możemy 1 procent należnego podatku wpłacić na rzecz jednej lub wielu organizacji pożytku publicznego działających na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Warto pamiętać że nie jest to ulga - pieniądze te podatnik i tak musi zapłacić. Decydując się na wsparcie organizacji pożytku publicznego warto pamiętać, że przeciętna efektywność wykorzystania środków przez organizacje pozarządowe jest wyższa niż efektywność wykorzystania środków budżetowych przez organizacje państwowe.

Informacje o organizacjach pożytku publicznego można czerpać z internetu ().

Podatek dochodowy za dany rok podatkowy można zmniejszyć jeżeli podatnik dokonał wpłaty w okresie od dnia 1 maja do dnia 31 grudnia roku podatkowego oraz od dnia 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Ponieważ termin złożenia zeznania za 2005 r. mija 2 maja oznacza to, że należy uwzględnić wpłaty dokonane od 1 maja 2005 r. do 2 maja 2006 r.

Zmniejszenie nie może wynosić więcej niż 1 procent podatku należnego, wykazanego w zeznaniu. Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół. Wpłatę musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, na którym musi widnieć imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty i nazwa organizacji pożytku publicznego.

Zwrot podatku

Nadpłata powstaje w sytuacji, gdy zapłacisz podatek nienależny (tzn. zapłacisz podatek, pomimo że nie ciążył na Tobie obowiązek jego zapłaty) lub w wysokości wyższej niż powinieneś zapłacić - sytuacja taka dość często następuje na skutek korzystania z ulg. Z nadpłatą mamy również do czynienia, jeżeli płatnik (tj. pośrednik w rozliczeniu podatku, najczęściej pracodawca lub organ rentowy) pobrał podatek nienależny lub pobrał go w wysokości wyższej od należnej.

Nadpłata, wraz z jej oprocentowaniem, podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych, wraz z odsetkami za zwłokę, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlega zwrotowi z urzędu, chyba że złożysz wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W sytuacji, gdy podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego, zwrot nadpłaty następuje w gotówce, tj. w kasie lub przekazem pocztowym. Jeżeli podatnik chce zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy, musi złożyć w urzędzie skarbowym formularz NIP-3, wskazując numer rachunku bankowego. Żądając zwrotu przekazem pocztowym trzeba wiedzieć, że nadpłata pomniejszana jest o koszty jej zwrotu. W przypadku niedotrzymania przez organ podatkowy terminu zwrotu nadpłaty przysługuje oprocentowanie w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę, pobieranych od zaległości podatkowych.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Podatek roczny

    Witam. Okazało się (z czego się cieszę), że przekroczyłem 1 próg podatkowy i wynagrodzenie listopadowe i grudniowe zostało mi pomniejszone ...

  • Ulga - Internet

    Dobry wieczór. Chyba nie do końca rozumiem, na czym polega ulga w związku z kosztami związanymi z Internetem. W zeszłym roku pracowałam na ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: