eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Tarcza antykryzysowa 3.0: nowe rozwiązania w ZUS

Tarcza antykryzysowa 3.0: nowe rozwiązania w ZUS

2020-05-21 13:46

Tarcza antykryzysowa 3.0: nowe rozwiązania w ZUS

Zwolnienie z ZUS w tarczy antykryzysowej 3.0 © igor - Fotolia.com

Szersze zwolnienie ze składek ZUS czy większe grono przedsiębiorców uprawnionych do świadczenia postojowego - to zmiany, które pokazały się w tarczy antykryzysowej 3.0, a mówiąc dokładniej ustawie z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa 3.0: nowe zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa w zasadzie ewoluuje na bieżąco. Aż trudno się połapać, które rozwiązania, albo w której wersji, są aktualne. Dlatego warto korzystać tutaj z rządowych wyjaśnień i objaśnień. I tak m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej zamieszcza podstawowe informacje o dostępnych rozwiązaniach w tej instytucji.

A wśród takich rozwiązań można wymienić m.in. zwolnienie z obowiązku zapłaty składek ZUS czy też możliwość uzyskania świadczenia postojowego.
Nie tak dawno w przypadku samozatrudnionych, aby skorzystać ze zwolnienia z ZUS, ważny był przychód przez nich osiągany. Po modyfikacji uwzględnia się również dochód. Do zwolnienia uprawnieni zostali też ci, którzy otwarli firmę niedawno i korzystają z ulgi na start.

fot. igor - Fotolia.com

Zwolnienie z ZUS w tarczy antykryzysowej 3.0

Zwolnienie z ZUS nawet jeżeli przychód przekracza 300% przeciętnego wynagrodzenia brutto prognozowanego na 2020 r. czy preferencja dla korzystających z ulgi na start? To najnowsze rozwiązania w zakresie tarczy antykryzysowej, o których informuje ZUS. zmodyfikowano również zasady przyznawania świadczenia postojowego.


ZUS przygotował na swojej stronie internetowej artykuł o aktualnych rozwiązaniach w tym zakresie, który prezentujemy poniżej:

Nowe rozwiązania rozszerzają pomoc dla przedsiębiorców w zakresie:
 1. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność – dla świadczeń przyznawanych po raz pierwszy, obowiązuje warunek rozpoczęcia działalności przed 1 kwietnia a nie jak dotychczas przed 1 lutego.
 2. zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj 2020 r. – takie zwolnienie – poza dotychczasową grupą uprawnionych - mogą uzyskać:
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. opłacające składki wyłącznie za siebie, jeżeli ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek przekraczał kwotę 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020, a dochód nie przekraczał 7 000 zł. Osoby te uzyskają zwolnienie w wysokości składek obliczonych od najniższej podstawy ich wymiaru.
  • korzystające z ulgi na start, jeżeli:
   • ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekraczał kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 albo
   • ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek przekraczał kwotę 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020, a dochód nie przekraczał 7 000 zł.

Osoby te będą korzystały ze zwolnienia za kwiecień i maj w wysokości należnych składek nawet gdyby składki te zostały już opłacone.

Ze zwolnienia w wysokości odpowiednio 100% albo 50% należnych składek za marzec, kwiecień i maj mogą również skorzystać płatnicy składek, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych wyłącznie pracowników młodocianych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: