Rozliczenia podatkowe małżonków od 2007r.
2007-02-16 13:27
Przeczytaj także: Preferencyjne rozliczenie podatku także przy spóźnionym PIT
Ustawodawca wyjaśnił spórOd 1 stycznia 2007 roku takich wątpliwości nikt już nie ma. Art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został znowelizowany i jego brzmienie jest następujące:
„Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów (…)”.
Zatem z lektury tego artykuły jasno teraz wynika, że aby skorzystać ze wspólnego opodatkowania małżonków – wspólność majątkowa musi istnieć cały rok podatkowy.
Przepis ten ma zastosowanie dopiero do dochodów osiąganych w 2007 roku, także do końca kwietnia 2007 roku – rozliczając się z dochodów osiąganych w roku 2006 – wciąż stosujemy jeszcze niesprecyzowany przepis (obowiązujący do końca 2006 roku).
Inne warunki, jakie trzeba spełnić
Pamiętać jednak należy, że ww. warunki nie są jedynymi, jakie muszą spełnić małżonkowie, aby skorzystać z wspólnego rozliczenia. Nie mogą bowiem rozliczać się wspólnie, jeżeli przynajmniej jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – rozliczającą się z tego tytułu na formularzu PIT-28 (wyjątkiem jest najem mieszkań i opodatkowanie tego przychodu 8,5% stawką ryczałtu – jeżeli umowy takie nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) lub w formie karty podatkowej. Ze wspólnego rozliczenia nie mogą również skorzystać małżonkowie, jeżeli przynajmniej jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lecz podatek rozliczany jest w sposób liniowy (stawka 19%).
Pamiętać także należy, iż ze wspólnego rozliczenia małżonków można skorzystać tylko wtedy, gdy wniosek o wspólne opodatkowanie małżonków zostanie złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy. Oznacza to, że małżonkowie, mimo spełnienia wszystkich innych warunków – spóźnią się ze złożeniem zeznania (termin przypada co do zasady do 30 kwietnia roku następnego) – nie będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia.
Do pobrania:
![Od 2023 roku 1,5 procent podatku na organizacje pożytku publicznego [© shutterfil77 - Fotolia.com] Od 2023 roku 1,5 procent podatku na organizacje pożytku publicznego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/1-5-naleznego-podatku-dochodowego/Od-2023-roku-1-5-procent-podatku-na-organizacje-pozytku-publicznego-250075-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Jak obniżyć składki ZUS? Przewodnik po ulgach ZUS dla małych firm
-
Kiedy prezent ślubny trzeba zgłosić do skarbówki? Przepisy i limity
-
Kontrola podatkowa 5 lat wstecz. Podatnik wygrał sprawę o 84 tys. zł, bo urzędnicy nie dotrzymali terminów
-
Kontrola podatkowa. Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?