eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?

Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?

2007-04-27 12:48

Przeczytaj także: Składka na Fundusz Pracy w kosztach gdy spółka jawna


Ponadto – zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – podatnik traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z działalności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3-4 tejże ustawy oraz od tego dnia musi opłacać podatek dochodowy określony na zasadach ogólnych.

Podatnik, który utraci prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – obowiązany jest, poczynając od dnia, w którym utracił takie prawo, zaprowadzić właściwe księgi (chyba że jest z tego obowiązku zwolniony) i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Mówi o tym art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 2 cytowanej ustawy – w stosunku do podatników, którzy utracili warunki do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przykład 1.
Jan Kowalski do końca czerwca 2006 roku pracował w firmie X jako ślusarz. Od 01 lipca 2006 roku otworzył własną firmę ślusarską. prowadzi od 25 lipca 2006 roku działalność gospodarczą w zakresie usług ślusarskich. Złożył stosowne oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym o wyborze opłacania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 15 listopada wykonał jednak usługę na rzecz byłego pracodawcy. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym – utracił prawo do opodatkowania tą formą i od 15 listopada do 31 grudnia 2006 roku musi opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Przykład 2.
Piotr Nowak od 2005 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sklepu detalicznego zajmującego się handlem art. spożywczymi i przemysłowymi. Z dniem 18 września 2005 roku postanowił rozszerzyć swoją działalność gospodarczą i zaczął sprzedawać także części i akcesoria do samochodów. Ponieważ przychody ze sprzedaży części samochodowych nie mogą być opodatkowane w sposób zryczałtowany – od 18 września do 31 grudnia 2005 roku pan Piotr musi opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: