eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga na rehabilitację a naprawa samochodu

Ulga na rehabilitację a naprawa samochodu

2007-07-15 13:07

Podatnik zaliczony do I lub II grupy inwalidzkiej, który jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego oraz używa go m.in. dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to wydatki związane z eksploatacją tego samochodu (w tym jego remonty) mogą zostać uznane za wydatki na cele rehabilitacyjne. Do wydatków tych nie można jednak zaliczyć zakupu kanapy narożnikowej, która nie jest dostosowana do osoby niepełnosprawnej oraz lekarz specjalista nie stwierdził, że jest ona dla tej osoby niezbędna. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w decyzji z dnia 12.07.2007 nr IPB2/4117-56/07, zmieniając postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Przeczytaj także: Ulga na rehabilitację a prawo do opieki

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, iż jest osobą niepełnosprawną – dawna I grupa inwalidzka. W związku ze swoim inwalidztwem musiała nabyć kanapę narożną o odpowiednią do jej ograniczeń ruchowych (wysokość o raz twardość. Używa także samochodu osobowego na dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Samochód ten wymagał remontu, na dowód czego podatniczka posiada faktury VAT z warsztatu samochodowego. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy poniesione przez nią wydatki na zakup kanapy oraz remont samochodu podlegają odliczeniu w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi rehabilitacyjnej za rok 2006? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm., w brzmieniu obowiązującym w 2006r.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Z treści art. 26 ust. 7a ww. ustawy wynika, iż za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na:
  • w pkt 3 – zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
  • w pkt 14 – używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczanej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczaną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: