eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga na rehabilitację a naprawa samochodu

Ulga na rehabilitację a naprawa samochodu

2007-07-15 13:07

Przeczytaj także: Ulga na rehabilitację a prawo do opieki


Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepisy art. 26 ust. 7a pkt 3 należy stwierdzić, iż ustawodawca poprzez określenie „niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwiający wykonywanie czynności życiowych” zalicza tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiającej tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.Osobą uprawnioną do stwierdzenia czy dane urządzenie, sprzęt czy narzędzie jest niezbędne w rehabilitacji oraz czy będzie ułatwiać wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest lekarz specjalista.

W przedmiotowym przypadku z wniosku z dnia 17.01.2007r., uzupełnionym pismem z dnia 26.01.2007r. nie wynika, że lekarz specjalista (odpowiedni do niepełnosprawności podatniczki) stwierdził, iż narożna kanapa tapicerowana stanowi dla wnioskodawczyni sprzęt niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwiający wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Ponadto narożna kanapa tapicerowana nie spełnia wymogów indywidualnego przeznaczenia dla osoby niepełnosprawnej.

Natomiast w świetle postanowień powołanego wyżej przepisu art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza się, iż jeżeli:
  • podatniczka jest osobą niepełnosprawną zaliczaną do I lub II grupy inwalidztwa,
  • jest właścicielką lub współwłaścicielką samochodu osobowego,
  • używa tego samochodu m. in. dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
    to wszystkie wydatki związane z używaniem tego samochodu w tym także na jego naprawę, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, mogą być uznane za wydatki o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wydatki na cele rehabilitacyjne.

Przy czym na osobie korzystającej z ww. odliczenia ciąży obowiązek uprawdopodobnienia, że wydatki te poniesione zostały w związku z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: