eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga na rehabilitację a prawo do opieki

Ulga na rehabilitację a prawo do opieki

2007-06-12 13:57

Dziadkowie, którzy sfinansowali zakup pompy insulinowej dla swojego niepełnosprawnego wnuka w części niesfinansowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdy nie posiadają prawa do opieki nad wnukiem - nie mają prawa do odliczenia od swojego dochodu wydatku poniesionego na zakup tego urządzenia. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Białogardzie w postanowieniu z dnia 15.05.2007 r. nr USP-III-415/10/07.

Przeczytaj także: Rower rehabilitacyjny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnicy wyjaśnili, iż mają na utrzymaniu córkę oraz 2,5 letniego wnuka. Córka jest osobą samotnie wychowującą dziecko i posiada prawo do opieki i wychowywania swojego syna. Syn ten ma cukrzycę I stopnia, w związku z czym niezbędny był zakup pompy insulinowej, która kosztowała 17 285 zł. 6 000 zł z tej kwoty zrefundowało Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie. Resztę należności (czyli 11 285 zł) zapłacili podatnicy. W związku z tym wystąpili oni z zapytaniem, czy jako dziadkowie mają prawo odliczyć od swojego dochodu wydatek na zakup powyższej pompy w części niesfinansowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, uważa sie zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

W przypadku niepełnosprawnego dziecka chorego na cukrzycę, wydatek poniesiony na zakup pompy insulinowej jest niewątpliwie wydatkiem spełniającym kryteria zakupu indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: