eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › "Super" ulga - kredyt podatkowy?

"Super" ulga - kredyt podatkowy?

2011-07-06 12:25

Przeczytaj także: Orzeczenie o grupie niepełnosprawności z MSWIA bez ulgi rehabilitacyjnej


Małe zainteresowanie kredytem
Z założenia kredyt podatkowy jest idealnym rozwiązaniem problemu niskiej płynności i ograniczonych środków finansowych u startujących przedsiębiorców. Wszyscy powinni być więc zainteresowani skorzystaniem z możliwości odroczenia terminu płatności podatku. Statystyki są jednak zupełnie inne. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w latach 2004-2010 z kredytu skorzystały tylko … 4 przedsiębiorstwa.

fot. mat. prasowe

Liczba podatników korzystających z kredytu podatkowego w latach 2004-2010

Liczba podatników korzystających z kredytu podatkowego w latach 2004-2010


Warunki kredytu nie do spełnienia
Dlaczego więc podatnicy nie chcą pieniędzy, które daje fiskus? Może dlatego, że taki instrument jak kredyt podatkowy jest mało znany wśród przedsiębiorców. A może dlatego, że spełnienie warunków jakie narzucono w przepisach podatkowych jest niemożliwe. Dotyczy to warunków, które należy spełnić, aby w ogóle móc rozpatrywać możliwość skorzystania z kredytu. W ustawie o podatku dochodowym sprecyzowano także warunki jakie trzeba spełnić w okresie spłacania kredytu.

Analizując warunki skorzystania z kredytu podatkowego od razu widać, że mały przedsiębiorca, który najczęściej w Polsce przyjmuje postać mikro przedsiębiorcy na samym starcie nie będzie osiągał wysokiego dochodu. W rzeczywistości, w wyniku wzmożonych inwestycji jest to nawet strata. Ustawodawca wymaga natomiast, aby przedsiębiorca osiągał średniomiesięczny dochód na poziomie średniej krajowej (1 tys. euro).

Kolejny warunek dotyczący zatrudnienia też jest równie mało realny, ponieważ przedsiębiorcy w początkowym okresie działalności generują przychody przede wszystkim w oparciu o własne siły, a zatrudnienie rośnie stopniowo. Ustawodawca wymaga jednak aby zatrudniać od razu 5 osób i wszystkie te osoby muszą być zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zastanawiające jest także wyłączenie możliwości korzystania za darmo z majątku rodziny, bo właśnie w sytuacji rozpoczynania działalności gospodarczej, gdy środki finansowe są ograniczone, przedsiębiorcy liczą na pomoc bliskich. A ci, którzy z niej korzystają, kredytu nie otrzymają.

Co więcej, jeśli podatnikowi mimo wszystko uda się spełnić warunki ustawowe musi pamiętać, że jest także zobowiązany osiągać przychody na poziomie 1 tys. euro średniomiesięcznie i nie zmniejszać zatrudnienia o więcej niż 10% w stosunku do roku poprzedniego przez kolejnych 5 lat spłacania podatku.

Po analizie powyższych warunków można postawić pytanie jaki był cel zamieszczania w przepisach podatkowych rozwiązania z pozoru idealnego, które jest całkowicie niedostępne.


Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: