eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zasady odliczania VAT od paliwa do samochodu firmowego

Zasady odliczania VAT od paliwa do samochodu firmowego

2012-10-31 12:15

Zasady odliczania VAT od paliwa do samochodu firmowego

Samochód © gilles lougassi - Fotolia.com

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna. W 1992 r. kupiłem samochód ciężarowy Fiat Ducato. Czy mogę odliczać VAT paliwa do tego pojazdu?

Przeczytaj także: Rozliczanie VAT gdy samochód osobowy

Tak, jeżeli paliwo to jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a ponadto, jeśli opisany pojazd:
  • posiada dopuszczalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 tony albo
  • posiada wprawdzie mniejszą dopuszczalną masę całkowitą, ale spełnia inne wymagania potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym.

Przede wszystkim należy podkreślić, że prawo do odliczania VAT od zakupu paliwa przysługuje jedynie wówczas, gdy paliwo to jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

„Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada [tj. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – przypis autora] wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi” – tak orzekł Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2011 r. (nr ITP-P2/443-985c/10/PS).

Nie jest to jednak jedyne ograniczenie.

Zgodnie z treścią art. 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Z powyższego wynika, że o ile dopuszczalna masa całkowita posiadanego przez Czytelnika modelu samochodu marki Fiat Ducato przekracza 3,5 tony, to odliczanie VAT od paliwa do tego pojazdu może odbywać się bez przeszkód.

Sytuacja się komplikuje, gdy dopuszczalna masa całkowita samochodu jest niższa (nie ma przy tym znaczenia data nabycia pojazdu). Co do zasady, VAT od paliwa do takich aut nie może być odliczany, jednak przepis art. 3 ust. 2 wymienionej ustawy zawiera wyłączenia spod tego ograniczenia.

fot. gilles lougassi - Fotolia.com

Samochód

Prawo do odliczania VAT od zakupu paliwa przysługuje jedynie wówczas, gdy zakup ten ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych.


Wyłączenia te dotyczą m.in. pojazdów samochodowych:
  • mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  • które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Odliczenie VAT od paliwa do tego rodzaju aut jest możliwe, pod warunkiem przeprowadzenia przez okręgową stację kontroli pojazdów dodatkowego badania technicznego, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz posiadania w dowodzie rejestracyjnym pojazdu adnotacji o spełnieniu wymagań (art. 3 ust. 3 powołanej ustawy).

Jeżeli Czytelnik uzyskał już takie zaświadczenie w latach poprzednich, to nadal zachowuje ono swoją ważność. Należy zauważyć, że gdyby Czytelnik nie mógł jednak odliczać VAT od paliwa, to podatek naliczony może zostać zaliczony do kosztów podatkowych (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a updof).

Warto także przypomnieć, że od 1 stycznia 2013 r. zacznie obowiązywać regulacja zawarta w art. 86a ustawy o VAT, rozszerzająca katalog pojazdów (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony), z którymi związana jest możliwość odliczania VAT od paliwa używanego do ich napędu.

Podstawa prawna:
  • art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.),
  • art. 3 ust. 2, ust. 3, art. 4 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. nr 247, poz. 1652 z późn. zm.).


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: