eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Korekta faktury bez potwierdzenia a rozliczenie VAT

Korekta faktury bez potwierdzenia a rozliczenie VAT

2013-06-27 12:17

Korekta faktury bez potwierdzenia a rozliczenie VAT

Korekta faktury bez potwierdzenia a rozliczenie VAT © adam88xx - Fotolia.com

Podatnik winien podejmować działania mające na celu uzyskanie potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej. Obniżenie podatku należnego bez posiadania stosownego potwierdzenia jest bowiem możliwe jedynie w przypadku, gdy uzyskanie takiego potwierdzenia w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. W takiej sytuacji podatnik musi wykazać, że rzeczywiście doszło do obniżenia podstawy opodatkowania oraz, że dochował on należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu korekty faktury i że się z nią zapoznał - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21.06.2013 r. nr ILPP2/443-1248/12-4/EN.

Przeczytaj także: Korekta faktury i VAT gdy zwrot zaliczki

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka handluje materiałami budowlanymi. Na podstawie pisemnej umowy zawartej z jednym z klientów zaopatrywała go w kostkę brukową, przy czym towar był dostarczany bezpośrednio od dostawcy spółki do miejsca wskazanego przez klienta. Po dostarczeniu całości zamówienia 1 października 2012 r. spółka wystawiła fakturę sprzedaży, jednakże omyłkowo z błędnymi danymi odbiorcy – innego klienta w postaci spółki komandytowej. Temu innemu klientowi faktura ta też została wysłana. Niezwłocznie po stwierdzeniu pomyłki wystawiona została prawidłowa faktura dla faktycznego nabywcy oraz faktura korygująca dla podatnika, któremu wystawiono błędną fakturę. Obie faktury – prawidłowa i błędna – ujęte zostały w rejestrze VAT za IV kwartał 2012 r., korektę spółka zamierza rozliczyć również w IV kwartale 2012 r.
Fakturę korygującą spółka wysłała kilkakrotnie listem poleconym na adres, pod którym jej odbiorca ma zarejestrowaną siedzibę i dotychczas prowadził działalność. Niestety listy wróciły z adnotacją „adresat wyprowadził się”. Spółka sprawdziła, że faktycznie pod tym adresem jest tylko puste biuro i brak informacji, gdzie najemca się przeniósł. Zgodnie z wpisem do KRS, komplementariuszem upoważnionym do reprezentowania tej spółki jest spółka z o.o. pod tym samym adresem i również pod nim nieobecna. Milczą też telefony tych spółek, nikt nie odpisuje na listy elektroniczne. Nie ma też żadnych zmian w KRS dotyczących zmian siedzib tychże spółek.
W związku z tym wnioskodawczyni dodatkowo wysłała duplikaty korekty faktury pocztą na adresy prywatne członków zarządu spółki z o.o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej. Listy nie zostały przez pocztę zwrócone. Ponadto drogą elektroniczną został wysłany obraz duplikatu faktury korygującej na wszystkie znane wnioskodawcy adresy e-mail wykorzystywane przez członków zarządu komplementariusza spółki komandytowej. Zadano pytanie, czy w takim przypadku spółka ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania w kwartale, w którym faktura korygująca została dostarczona odbiorcy pośrednio w wyżej opisany sposób? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. adam88xx - Fotolia.com

Korekta faktury bez potwierdzenia a rozliczenie VAT

Podatnik winien podejmować działania mające na celu uzyskanie potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej. Obniżenie podatku należnego bez posiadania stosownego potwierdzenia jest bowiem możliwe jedynie w przypadku, gdy uzyskanie takiego potwierdzenia w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione.


Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b (art. 29 ust. 4 ustawy).

Art. 29 ust. 4a ustawy stanowi, iż w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy).

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W związku z powyższą regulacją, podatnicy podatku od towarów i usług, z tytułu dostawy towarów bądź świadczenia usług, zobowiązani są do naliczenia podatku należnego w określonej stawką podatku wysokości i wystawienia faktury VAT dokumentującej dokonane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: