eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak ujmować faktury korygujące in plus po stronie sprzedawcy od 1 stycznia 2021 r.?

Jak ujmować faktury korygujące in plus po stronie sprzedawcy od 1 stycznia 2021 r.?

2021-04-05 17:25

Jak ujmować faktury korygujące in plus po stronie sprzedawcy od 1 stycznia 2021 r.?

SLIM VAT: faktury korygujące zwiększające podstawę opodatkowania © apops - Fotolia.com

W drodze przypomnienia, ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2419, dalej jako: ustawa zmieniająca) wprowadziła pakiet rozwiązań tzw. SLIM VAT, który określa zasady rozliczania faktur korygujących in plus.

Przeczytaj także: SLIM VAT: Faktury korygujące in minus w 2021 roku w przykładach

Przed 1 stycznia 2021 r. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako: ustawa o VAT) nie regulowały kwestii ujmowania faktur korygujących in plus. W praktyce przyjmowano, że moment ujęcia korekty po stronie sprzedawcy zależy od przyczyny jej wystawienia.

Pakiet SLIM VAT unormował kwestię rozliczania korekt in plus w oparciu o dotychczas stosowaną praktykę.

Od 1 stycznia 2021 r. stosownie do art. 29a ust. 17 ustawy o VAT w przypadku, gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.

Wobec czego, moment korekty podstawy opodatkowania zależy od przyczyny korekty. Jeżeli przyczyna zaistnienia korekty występowała już w momencie wystawienia faktury pierwotnej, w wyniku czego podatek należny został wykazany w zaniżonej wysokości, to podatnik zobowiązany jest do dokonania korekty wstecznej za okres, w którym została wykazana faktura pierwotna.

fot. apops - Fotolia.com

SLIM VAT: faktury korygujące zwiększające podstawę opodatkowania

Pakiet SLIM VAT, który wszedł w życie z początkiem 2021 r., wprowadził do przepisów ustawy o VAT zasady korygowania faktur zwiększających podstawę opodatkowania, które wcześniej wypracowało orzecznictwo sądowe. Mianowicie to, kiedy korektę zwiększającą podatek należny powinien wykazać sprzedawca, zależy od przyczyn zaistniałej korekty.


Przykład: podatnik X sprzedał klientowi 100 sztuk towaru. Wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż 5.02.2021 r., oraz ujął tą transakcję w deklaracji za luty. Po dokonaniu sprzedaży podatnik zorientował się, że na wystawionej fakturze przez pomyłkę wpisał zaniżoną cenę jednostkową towaru, w wyniku czego kwota podstawy opodatkowania i podatku należnego została wykazana w zaniżonej wysokości. Podatnik X wystawił fakturę korygującą 1.03.2021 r. W tej sytuacji podatnik X powinien dokonać korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym została wykazana ta dostawa, czyli za luty 2021 r.

Z kolei, w sytuacji w której przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania wystąpiła po sprzedaży, korekty podstawy opodatkowania dokonuje się na bieżąco w momencie zaistnienia zdarzenia skutkującego podwyższeniem ceny.

Przykład: w związku ze świadczeniem usług transportowych podatnik Y wystawił fakturę 1.02.2021 r. na rzecz kontrahenta. Podatnik Y wykazał obowiązek podatkowy w rozliczeniu za luty 2021 r. Miesiąc później, mając na uwadze wysoką jakość świadczonych przez podatnika Y usług, pomiędzy kontrahentami zostało zawarte porozumienie, w formie aneksu do umowy, w którym strony ustaliły, że cena wykonanych usług transportowych zostanie zwiększona o 5%. W konsekwencji podatnik Y wystawił w marcu fakturę korygującą podwyższającą podstawę opodatkowania i podatek należny. Wobec tego, podatnik Y powinien rozliczyć fakturę korygującą w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym powstała przyczyna korekty, czyli marzec 2021 r.

Powyżej opisana zasada, zgodnie z którą korekta jest uzależniona od przyczyny jej wystąpienia ma także zastosowanie do ujmowania korekt z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz importu usług.

Stosownie do art. 12 ustawy zmieniającej, powyższe przepisy stosuje się do faktur korygujących od 1.01.2021 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: