eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kwota podatku VAT a zwolnienie podmiotowe

Kwota podatku VAT a zwolnienie podmiotowe

2008-05-16 12:39

Ustawa o VAT pozwala na zwolnienie z tego podatku niektórych małych przedsiębiorców. Zwolnienie to jest zwane zwolnieniem podmiotowym lub zwolnieniem z uwagi na wysokość obrotów. Przepis je regulujący jest względnie prosty w interpretacji. Pewna jego część może jednak budzić wątpliwości.

Przeczytaj także: Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

Zwolnienie to zostało uregulowane w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. W przepisie tym ustawodawca wskazał, że zwalnia się z podatku podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł (kwota w złotych obowiązuje od 2008 r., wcześniej limit ten wynosił 10 tys. euro, które przeliczało się na złote polskie każdego roku). Jeżeli natomiast podatnik rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem VAT w trakcie roku, limit ten liczy się proporcjonalnie.

Przepis ten podaje również, jak liczyć wartość powyższej sprzedaży. Otóż przy jej ustalaniu nie bierze się pod uwagę:
  1. kwoty podatku VAT (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT),
  2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku oraz odpłatnej dostawy towarów, które stanowiły środki trwałe podatnika (art. 113 ust. 2 ustawy o VAT),
  3. sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez rolnika ryczałtowego działalności rolniczej, jeżeli rolnik taki prowadzi również inną działalność niż rolnicza (art. 113 ust. 3 ustawy o VAT).

O ile punkty 2 i 3 nie sprawiają większych trudności interpretacyjnych, tak punkt 1 może okazać się kłopotliwy. Jak bowiem rozumieć pojęcie, że do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku? Czy oznacza to, że podatnik zwolniony z VAT ma traktować swoją sprzedaż, jako wartość brutto, z której wyodrębnia hipotetyczną wartość netto i podatek VAT metodą „w stu”? Problem prawidłowej interpretacji tego przepisu stał się na tyle trudny, że musiał się nim zająć Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA w wyroku z dnia 26 czerwca 2007 r., sygn. akt I FSK 937/06 przeanalizował dwie mogące mieć miejsce sytuacje:
  1. ustalenie limitu dla podatnika, który z uwagi na obroty nabywa prawo do zwolnienia podmiotowego i zamierza z niego skorzystać, lecz wcześniej z niego nie korzystał,
  2. ustalenie limitu dla podatnika, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego.

W pierwszym przypadku sąd wskazał, że podatnik taki jest zobowiązany do naliczania podatku VAT z tytułu sprzedaży. W takiej sytuacji przy obliczaniu wartości sprzedaży do limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT nie bierze się pod uwagę wartości tego podatku.

W drugiej sytuacji podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a co za tym idzie, jego sprzedaż towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym wartość jego sprzedaży nie obejmuje tego podatku. Nie można zatem w takiej sytuacji, przy ustalaniu wartości sprzedaży na potrzeby zwolnienia podmiotowego, odejmować od niej podatku, gdyż nie jest ona nim obciążona.

Podsumowując, przy ustalaniu wartości sprzedaży potrzebnej do sprawdzenia, czy podatnik ma prawo do zwolnienia podmiotowego, nie bierze się pod uwagę kwoty podatku VAT w sytuacji, gdy ze zwolnienia tego chce skorzystać czynny podatnik VAT. W przypadku podatnika zwolnionego z tego podatku przepis ten nie ma zastosowania, gdyż jego sprzedaż nie jest tym podatkiem obciążona.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: