eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

2017-04-06 13:36

Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

Ile kas fiskalnych w firmie? © photology1971 - Fotolia.com

Sprzedaż dla osób fizycznych w zdecydowanej większości przypadków musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Jeżeli w danym punkcie z różnych względów kasy fiskalnej nie ma (pomimo takiego obowiązku) bądź urządzenie to nie działa, prowadzenie sprzedaży w tym czasie nie powinno mieć miejsca. Czy powyższe oznacza, że każdy punkt sprzedaży musi mieć odrębną kasę fiskalną?

Przeczytaj także: Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

Załóżmy dla przykładu, że przedsiębiorca prowadzi nieduży lokalny sklep z chemią gospodarczą oraz kosmetykami. W sklepie tym znajduje się oczywiście kasa fiskalna, na której rejestrowana jest sprzedaż dla tzw. osób prywatnych, stanowiących zdecydowaną większość klientów. Dodatkowo w weekendy przedsiębiorca oferuje swoje towary do sprzedaży także na stoiskach targowych. W tym czasie - z uwagi na samodzielne prowadzenie biznesu, lokalny sklep jest nieczynny.
Czy sprzedaż na targowisku winna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej, a jeżeli tak - to czy nasz sprzedawca powinien posiadać dwa takie urządzenia (jedno w sklepie, drugie na targu)?


Otóż przepisy w zakresie podatku VAT mówią m.in., że co do zasady każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej winna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej. Prowadząc sprzedaż na takim urządzeniu przedsiębiorcy mają natomiast m.in. obowiązek drukowania paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży jak też dokument taki wydawać nabywcy (szczegółowe dane, jakie muszą znaleźć się na paragonie, określa stosowne rozporządzenie) oraz sporządzać raporty fiskalne dobowe po zakończeniu sprzedaży w każdym dniu, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym.

Czy przepisy podatkowe wskazują, ile kas fiskalnych dany przedsiębiorca musi posiadać? - nie. Niemniej podatnik musi tak zorganizować u siebie sprzedaż, aby ta nie miała miejsca z pominięciem tego urządzenia.
Stampwoslp fiskusa
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.05.2014 r. nr ITPP1/443-238/13/AJ wyjaśnił, że jeżeli transakcje sprzedaży nie będą dokonywane w tym samym czasie poprzez sklep internetowy, jak i podczas imprez masowych, a tym samym podatnik jest w stanie zapewnić każdemu klientowi prawo do otrzymania dowodu nabycia towarów z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez niego czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji i wystawiania dowodu potwierdzającego jej wykonanie, to może on używać jednej kasy rejestrującej dla sprzedaży w sklepie internetowym, jak również na imprezach masowych.

fot. photology1971 - Fotolia.com

Ile kas fiskalnych w firmie?

Przedsiębiorca może mieć tylko jedną kasę rejestrującą, jeżeli jest w stanie zapewnić ewidencjonowanie na niej każdej sprzedaży dla osób prywatnych. Kasa ta nie musi na stałe znajdować się w jednym miejscu.


Powyższe zdaje się przewidział także ustawodawca, wskazując w § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (odpowiednio § 10 ust. 1 pkt 1 dla takich urządzeń o przeznaczeniu specjalnym), że paragon fiskalny powinien zawierać m.in. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. Kasa fiskalna nie musi zatem być na stałe przypisana do jednego miejsca.

Reasumując, skoro przedsiębiorca z naszego przykładu nie prowadzi w tym samym czasie sprzedaży zarówno w sklepie jak i na straganie, może posiadać tylko jedną kasę fiskalną. Jest bowiem tutaj w stanie ująć na tym urządzeniu każdą dokonaną sprzedaż oraz wydać paragon fiskalny każdemu klientowi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzył się w dodatkowe urządzenia fiskalne.

Jeżeli jednak sprzedaż miałaby być prowadzona jednocześnie w sklepie stacjonarnym jak i na targu, zakup drugiego urządzenia będzie konieczny.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: