eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga na rehabilitację a prawo do opieki

Ulga na rehabilitację a prawo do opieki

2007-06-12 13:57

Przeczytaj także: Rower rehabilitacyjny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym


Stosownie do art. 26 ust. 7b, wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Ponadto art. 26 ust. 7c stanowi, iż wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, stosownie do art. 26 ust. 7d pkt 3, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne:
  • współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

W świetle powyższego Podatnicy nie będący osobami niepełnosprawnymi, a posiadający na utrzymaniu osobę niepełnosprawna, mogą odliczyć od swojego dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych ale tylko na rzecz osób wymienionych w art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Katalog tych osób jest zamknięty i enumeratywnie wymienia osoby niepełnosprawne, których utrzymywanie przez podatnika uprawnia go do odliczenia od swoich dochodów wydatków rehabilitacyjnych. W katalogu tym nie wymieniono wnuków. Ponadto jak wynika z opisu sprawy formalne prawo do opieki i wychowania wnuka posiada córka Podatników, będąca matką dziecka.

Wobec powyższego P nie przysługuje prawo do odliczenia od swojego dochodu wydatku poniesionego przez nich na zakup pompy insulinowej dla niepełnosprawnego wnuka.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: