eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Restrukturyzacja przedsiębiorstw: raje podatkowe

Restrukturyzacja przedsiębiorstw: raje podatkowe

2011-03-01 13:21

Przeczytaj także: Raje podatkowe przekażą informacje?


Zauważyć także należy, że znaczna część rajów podatkowych nie należy do państw rozwiniętych i z tego względu państwa te cechują się relatywnie niską przewidywalnością zmian prawnych i politycznych. W tym przypadku poziom bezpieczeństwa majątku zgromadzonego w oazach podatkowych mogą podnieść gwarancje prawne na wypadek wywłaszczenia bądź nacjonalizacji. Niektóre z reżimów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową przewidują w swym ustawodawstwie możliwość wywłaszczenia bądź upaństwowienia majątku prywatnego. Związane z tym zagrożenie może być znacząco zmniejszone poprzez gwarancje odszkodowania wedle rynkowej wartości przedmiotu nacjonalizacji bądź wywłaszczenia wraz z możliwością dochodzenia swych praw na drodze sądowej.

Ponadto, oazy podatkowe muszą być atrakcyjne dla podmiotów zagranicznych z perspektywy redukcji kosztów bieżącej działalności, która może być przeniesiona na ich terytoria. Koszty związane z pracownikami, zezwoleniami, koncesjami, czy koszty administracyjne muszą być znacząco niższe w porównaniu do ich poziomu w państwie, z perspektywy którego dokonywana jest ocena atrakcyjności danego ustawodawstwa. Niezwykle charakterystyczną cechą państw (terytoriów) szkodliwych podatkowo jest odmienne traktowanie podmiotów zagranicznych od krajowych rezydentów.

Akceptacja statusu cudzoziemca bądź statusu spółki zagranicznej z reguły oznacza możliwość zastosowania do danego podatnika szczególnie atrakcyjnych rozwiązań podatkowych, niedostępnych dla podmiotów krajowych. Ostatnim, ale jednym z najistotniejszych wymogów odnoszących się do systemów prawnych rajów podatkowych jest brak ograniczeń w dostępie do kapitału, jako że swobodny i niekontrolowany przez władze krajowe transfer kapitału jest podstawą wykorzystania tych ustawodawstw w celu optymalizacji obciążeń fiskalnych w innych państwach.

Do drugiej kategorii cech oaz podatkowych mających geograficzno – infrastrukturalny charakter należy zaliczyć dogodne położenie geograficzne w pobliżu dużych rynków i centrów światowej finansjery, rozwiniętą infrastrukturę, w szczególności sektor bankowy, dobrą komunikację, zwłaszcza w zakresie połączeń lotniczych oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników i usług o charakterze doradczym. Dogodne położenie geograficzne w pobliżu dużych rynków i centrów światowej finansjery jest podstawowym czynnikiem, ułatwiającym kontakty osobowe z podmiotami zlokalizowanymi w oazach podatkowych.

Większość rajów podatkowych spełnia ten wymóg. Szeroko pojęta dostępność oaz podatkowych jest ściśle powiązana z rozwojem lokalnej infrastruktury, zwłaszcza w zakresie komunikacji drogowej i lotniczej, co implikuje dostęp do danego terytorium, stanu wysokich technologii, które usprawniają i przyspieszają szereg procesów gospodarczych, a także rozwiniętego sektora bankowego, co jest fundamentalnym wymogiem pod adresem rajów podatkowych. Od stopnia zaawansowania rozwoju systemu bankowego uzależnione są bowiem realne możliwości wykorzystania rajów podatkowych.

Większość państw (terytoriów) stosujących szkodliwą konkurencję podatkową posiada bardzo dobrze rozwinięty sektor bankowy. Można powiedzieć, że stopień nasycenia danego terytorium bankami jest cechą rozpoznawczą rajów podatkowych. Przy czym, w odniesieniu do tych rajów podatkowych, które odmawiają przyjęcia do swych ustawodawstw międzynarodowego standardu współpracy podatkowej, system bankowy może być również z powodzeniem wykorzystywany w celu prania brudnych pieniędzy pochodzących z zagranicznych źródeł, co jest konsekwencją swoistego domniemania legalności środków finansowych wypłaconych z banku lub przesłanych z zagranicznego rachunku bankowego.

Tymczasem prawo bankowe znacznej części oaz podatkowych nie ingeruje w pochodzenie zagranicznego kapitału, jednocześnie obejmując wszelkie informacje co do tych środków restrykcyjnie ujętą tajemnicą bankową. Ostatnim z wzorcowych geograficzno-infrastrukturalnych przymiotów oaz podatkowych jest dostępność wykwalifikowanych pracowników i usług o charakterze doradczym, co usprawnia wszelkie operacje związane z wykorzystaniem tych szkodliwych podatkowo z perspektywy państwa ustawodawstw.

Jednym z najistotniejszych aspektów restrukturyzacji przedsiębiorstw jest optymalizacja obciążeń fiskalnych. W przypadku fuzji i przejęć na rynku krajowym działania optymalizujące obciążenia podatkowe ograniczone są do wyboru najkorzystniejszej podatkowo struktury biznesowej na gruncie prawa polskiego. Uzyskanie możliwości amortyzacji znaków towarowych, czy nieopodatkowanie aportu przedsiębiorstwa jednej spółki do innej są niewątpliwie atrakcyjne podatkowo, aczkolwiek są to działania doraźne, niemające charakteru długotrwałej „oszczędności” podatkowej, która pozwalałaby na minimalizację efektywnego poziomu opodatkowania danej jednostki w szerokiej perspektywie czasowej.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Limit na jedno dziecko

    Małżonkowie rozliczają się wspólnie, mają jedno dziecko. Ich wspólny dochód po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów jest wyższy od ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: