eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Restrukturyzacja przedsiębiorstw: raje podatkowe

Restrukturyzacja przedsiębiorstw: raje podatkowe

2011-03-01 13:21

Przeczytaj także: Raje podatkowe przekażą informacje?


Oferta legislacyjna rajów podatkowych wychodzi naprzeciw powyższym oczekiwaniom. W niemal każdej planowanej restrukturyzacji przedsiębiorstw możliwe jest rozszerzenie istniejącej bądź planowanej struktury biznesowej o dodatkowy podmiot mający siedzibę w oazie podatkowej. Takie działanie powinno być wzięte pod uwagę na etapie przygotowawczym, tak aby możliwie szybko i skutecznie uzyskać zwiększenie efektywności biznesowej danej jednostki bądź grupy przedsiębiorstw poprzez zmniejszenie poziomu jej opodatkowania do niezbędnego minimum. Z oczywistych względów jednostka bądź jednostki służące do optymalizacji obciążeń podatkowych muszą być zlokalizowane w państwach (terytoriach), których ustawodawstwa przewidują znacząco korzystniejsze rozwiązania prawnopodatkowe, niż istniejące w państwie macierzystej rezydencji podatkowej jednostki dominującej.

Wykorzystanie oaz podatkowych w restrukturyzacji przedsiębiorstw sprowadza się do transferu kapitału tam, gdzie będzie on podlegał możliwie niskim ciężarom podatkowym. Już sam fakt założenia spółki-córki w raju podatkowym wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w postaci transferu kapitału do tego państwa (terytorium), choćby pod postacią kapitału początkowego, w który nowa spółka musi być wyposażona przez swego założyciela. Tym samym jeszcze na etapie przygotowania do „właściwego” wykorzystania oaz podatkowych dochodzi do transferu środków finansowych na ich terytoria.

W dalszej perspektywie możliwe będą także transfery kapitału w odwrotną stronę, tj. z oaz podatkowych do podmiotów macierzystych, dopasowane do rozwiązań ustawodawstw obydwu zainteresowanych podmiotów, a także do odpowiednich regulacji międzynarodowego prawa podatkowego. Przykładem takich transferów może być w ogóle niepodlegające opodatkowaniu wynagrodzenie dyrektora specjalnie wydzielonej spółki cypryjskiej czy też dochód z likwidacji luksemburskiej spółki SOPARFI, który nie podlega opodatkowaniu ani w Polsce ani w Luksemburgu. Możliwości tworzenia struktur biznesowych wykorzystujących dobrodziejstwa oaz podatkowych jest wiele.

Niemal wszystkie klasyczne metody wykorzystania ustawodawstw państw (terytoriów) stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w celu optymalizacji ciężarów fiskalnych mogą być wykorzystane również w ramach procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw. Niewątpliwie transgraniczne przekształcenia przedsiębiorstw dają dużo dalej idące możliwości działań optymalizacyjnych w porównaniu do ich odpowiedników na rynku krajowym.

W warunkach globalnego funkcjonowania transgranicznych korporacji obniżenie obciążeń podatkowych w skali całej grupy kapitałowej prowadzi do zwiększenia jej globalnego zysku netto i tym samym samo w sobie jest działaniem pożądanym ekonomicznie. Co więcej, względy podatkowe należą do kluczowych czynników przesądzających o kierunku działań restrukturyzacyjnych. Poziom „oszczędności” podatkowych możliwych do zrealizowania dzięki wykorzystaniu oaz podatkowych jest tak duży, że może mieć znaczący wpływ na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa na rynku krajowym i międzynarodowym, przesądzając o jego dalszym rozwoju. Rola i znaczenie oaz podatkowych w procesach restrukturyzacji przedsiębiorstw jest więc trudna do przecenienia.

fot. mat. prasowe




Fragment pochodzi z książki „Restrukturyzacje przedsiębiorstw. Aspekty podatkowe”. Książka poświęcona jest wybranym podatkowym aspektom restrukturyzacji przedsiębiorstw w ich szerokim ujęciu, obejmującym nie tylko transakcje typu M&Asensu stricte, ale również wszelkie inne przekształcenia podmiotów gospodarczych, w tym także polegające na podziale jednostek należących do określonej struktury biznesowej, przenoszeniu poszczególnych elementów majątku w drodze aportów czy sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Limit na jedno dziecko

    Małżonkowie rozliczają się wspólnie, mają jedno dziecko. Ich wspólny dochód po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów jest wyższy od ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: