eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

2010-01-19 12:08

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT


W tym miejscu warto przypomnieć postanowienie Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 03.08.2007 r. nr IIIRF 31100/1/02/07, który wypowiadał się w zakresie podatku od nieruchomości w stosunku do wynajmowanego mieszkania, które najemca wykorzystywał zarówno na cele mieszkalne jak i związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli bowiem część nieruchomości mieszkalnej jest wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej, stawka podatku od nieruchomości w tej części powinna być odpowiednio wyższa. Nie jest tak jednak za każdym razem.

Otóż we wskazanym wyżej postanowieniu Prezydent Miasta Łodzi wskazał, iż w sytuacji, w której lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to będą one opodatkowane stawką podatku od nieruchomości określoną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych dla budynków mieszkalnych.

Zgodnie z tym postanowieniem, jak też np. z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 sierpnia 1992 r. (sygn. akt SA/Wr 650/92), aby opodatkować część budynku mieszkalnego stawką najwyższą, część ta musi być wyłącznie wykorzystywana dla prowadzenia działalności gospodarczej, czyli z wyłączeniem funkcji mieszkalnej.

Jeżeli zatem w pokoju, gdzie przykładowo mieści się siedziba firmy (znajdują się dokumenty, biurko, komputer i inne) jest także łóżko, w którym podatnik śpi, to podatek od nieruchomości opłaca się jak za powierzchnię mieszkalną. Pokój taki pełni tutaj bowiem także rolę sypialni, w związku z czym służy także celom mieszkaniowym.

Gdy opodatkowanie ryczałtem, to podatek od przychodu

Rozpatrując natomiast stricte opodatkowanie profitów uzyskanych z wynajmowanych prywatnych nieruchomości poza prowadzoną działalnością gospodarczą, należy podkreślić, iż podatnicy mogą przychody z tego tytułu opodatkować w dwojaki sposób: na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym.

Wybrana metoda jest tutaj jak najbardziej dowolna. Należy jednak pamiętać, iż będzie ona miała zastosowanie do wszelkich przychodów uzyskanych z tytułu wynajmu bądź dzierżawy posiadanego majątku prywatnego. Dodatkowo metoda ta będzie miała zastosowanie przez cały rok podatkowy (nie można jej zmienić w trakcie roku).

Pierwsza z wymienionych metod zezwala na uwzględnianie przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodu poniesionych w związku z tym wynajmem. Niestety uzyskany dochód należy opodatkować wg skali podatkowej, co z kolei daje nam co najmniej 18-proc. podatek.

Stawka podatku przy drugiej metodzie jest dużo niższa, wynosi bowiem jedynie 8,5%. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania i podatku nie są jednak uwzględniane ponoszone w związku z wynajmem różnego rodzaju koszty – opodatkować trzeba otrzymany przychód (czyli czynsz uzyskany od najemcy za wynajem nieruchomości). Jak zasugerowano w tytule i wstępie, w dalszej części artykułu skupimy się właśnie na tej metodzie.

poprzednia  

1 2 3 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: