eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy

2010-01-19 12:08

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT


Należny ryczałt od przychodów z najmu należy natomiast wpłacać na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20-tego dnia następnego miesiąca, przy czym ryczałt za grudzień płatny jest w terminie złożenia zeznania rocznego (a więc do końca stycznia następnego roku).

Wykorzystując dane z poprzedniego przykładu nasz wynajmujący musiałby wpłacić ryczałt w trakcie roku 2009 w miesiącach: sierpień (za lipiec), wrzesień (za sierpień) i listopad (za październik). Czas na wpłacenie ryczałtu za grudzień upłynie natomiast dopiero 01 lutego 2010 r. (31 stycznia 2010 r. to niedziela).

Bez ewidencji

Co do zasady podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani prowadzić tzw. ewidencję przychodów. Obowiązek taki spoczywa także na podatnikach, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem przychodów uzyskanych z prywatnego najmu. Od tej reguły istnieje jednak pewien wyjątek. Otóż obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy podatników osiągających przychody z najmu, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.

Istotne zapisy w umowie

Z użytkowaniem nieruchomości wiążą się różnego rodzaju opłaty. Obok wspomnianego wyżej podatku od nieruchomości można wśród nich wymienić m.in. także czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, opłaty za telefon, energię elektryczną, gaz, wodę, ścieki itp.

Dokumentujące powyższe wydatki dowody (faktury) z reguły są wystawiane na wynajmującego, jako właściciela danej nieruchomości. Ten natomiast przeważnie przerzuca je na najemcę, jako faktycznego użytkownika.

Kwestię, kto ponosi ciężar powyższych wydatków warto zapisać w zawartej umowie najmu. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmu opodatkowanego ryczałtem. Należy bowiem pamiętać, iż tutaj jest opodatkowany przychód bez jego pomniejszania o koszty uzyskania przychodu. Co za tym idzie, aby płacony przez wynajmującego ryczałt był stosunkowo niski, sam przychód także nie może być zbyt wysoki.

Bezpośrednie wskazanie w umowie, iż wszelkie wyżej wymienione, a także inne wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości będącej przedmiotem najmu ponosi najemca spowoduje, iż po stronie wynajmującego nie będzie powstawał przychód z tego tytułu. Gdyby natomiast z umowy wynikało, że koszty te ponosi wynajmujący, w związku z czym najemca płaci mu wyższy czynsz za najem, przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem byłby odpowiednio wyższy o te wydatki. Z reguły opłaty te stanowią dosyć istotną pozycję w zakresie użytkowania nieruchomości. Co za tym idzie, doliczanie ich do uzyskanego przez wynajmującego przychodu podlegającego opodatkowaniu może znacząco wpłynąć na wysokość wpłacanego na konto urzędu skarbowego ryczałtu.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: