eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Faktury korygujące in plus niekiedy trzeba rozliczyć w VAT z datą wsteczną

Faktury korygujące in plus niekiedy trzeba rozliczyć w VAT z datą wsteczną

2021-10-28 12:18

Przeczytaj także: Faktura korygująca na sprzedaż która nie doszła do skutku


W takiej sytuacji faktura korygująca dokumentuje jedynie prawidłową wysokość podatku należnego z tytułu danej sprzedaży, odnośnie do której obowiązek podatkowy powstał w momencie jej realizacji i wystawienia faktury pierwotnej. Wobec tego – w świetle ogólnej zasady określającej moment powstania obowiązku podatkowego – sam fakt wystawienia faktury korygującej nie ma wpływu na obiektywną wysokość ukonstytuowanego już zobowiązania (podatku należnego) w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, w przypadku którego doszło jedynie do wadliwego jego udokumentowania i wykazania w rozliczeniu za ten okres. Stąd wystawiana faktura korygująca musi zostać ujęta w rozliczeniu za ten okres.

Zatem, mając na uwadze wyżej wskazane powody wystawienia faktury korygującej, w odniesieniu do faktur korygujących „in plus” (zwiększających wartość podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego) istotne jest, czy podwyższenie ceny o wartość niesłusznie udzielonych rabatów, o których mowa w przedmiotowym wniosku, było spowodowane przyczynami powstałymi już w momencie wystawienia faktury korygującej in minus dokumentującej udzielenie Upustu handlowego. W takiej sytuacji faktura korygująca in plus powinna zostać rozliczona w deklaracji podatkowej za okres, w którym została wykazana faktura korygująca in minus. W przypadku zaś nowych okoliczności zaistniałych po dokonaniu sprzedaży korekta powinna być dokonana w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym wystawiono fakturę korygującą in plus.

Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że w ramach współpracy z Kontrahentem został przeprowadzony szczegółowy audyt prawidłowości rozliczeń pomiędzy stronami, w zakresie danych o odsprzedaży przekazanych Spółce przez Kontrahenta, które stanowiły w przeszłości podstawę do udzielonych przez Spółkę Kontrahentowi Upustów handlowych. W wyniku audytu zostały stwierdzone nieprawidłowości w zakresie podstaw do udzielonych Kontrahentowi przez Wnioskodawcę Upustów handlowych. Audyt wykazał, że Spółka udzieliła Kontrahentowi w przeszłości Upustów handlowych w zawyżonej wysokości.

W analizowanej sprawie obowiązek wystawienia faktury korygującej in plus spowodowany jest przyczynami istniejącymi już w momencie wystawienia faktury korygującej in minus, w której uwzględniono Upust handlowy, zatem powinna ona zostać rozliczona w deklaracji podatkowej za okres, w którym została wykazana pierwotna faktura korygująca in minus, w której uwzględniono Upust handlowy.

Późniejsze wykrycie błędu w pierwotnej fakturze korygującej in minus, w której uwzględniono Upust handlowy stanowi przyczynę zwiększenia podstawy opodatkowania rozliczanej w deklaracji podatkowej za okres, w którym została wykazana pierwotna faktura korygująca in minus, w której uwzględniono Upust handlowy. Analogiczne skutki wywołuje stwierdzenie, że przesłanki uzasadniające zwiększenie wynagrodzenia (nie stanowiące błędu) wystąpiły już we wspomnianym okresie.

W ocenie tutejszego Organu nie sposób zgodzić się z Wnioskodawcą, że w opisanych okolicznościach Faktury korygujące in plus powinny zostać ujęte w okresie (miesiącu), w którym strony podpisały Porozumienie (i wystawione zostały Faktury korygujące in plus). Wskazać należy, że w analizowanej sprawie nie jest istotne, że w momencie wystawienia pierwotnej faktury korygującej in minus dokumentującej udzielone w przeszłości na rzecz Kontrahenta Upusty handlowe, w ocenie Wnioskodawcy, były prawidłowe na moment ich wystawienia, a Spółka działała w dobrej wierze i przeświadczeniu o prawidłowości danych stanowiących podstawę do wystawienia tych faktur korygujących in minus. Należy zauważyć, że okoliczność, że Wnioskodawca nie ustalił prawidłowo na moment wystawienia pierwotnej faktury korygującej in minus prawidłowej wartości udzielonych Upustów handlowych nie jest istotne z punktu widzenia terminu rozliczenia korekty in plus.

Należy zauważyć, że korekta in plus może być rozliczana na bieżąco jedynie w przypadku gdy korekta jest spowodowana przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży i niemożliwymi do przewidzenia w momencie wystawienia faktury pierwotnej. W takim przypadku podatek na fakturze pierwotnej jest wykazany w prawidłowej wysokości a zmiana tej wartości następuje w wyniku okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć. W przedmiotowej sprawie taka sytuacja nie ma miejsca. Jak wskazano wcześniej przyczyna korekty będzie wynikać z błędnego naliczenia przez Wnioskodawcę Upustów handlowych. Brak wiedzy o wielkości dokonanej przez Kontrahenta sprzedaży, która jest podstawą do udzielenia Upustu Handlowego nie można traktować jako okoliczność niemożliwą do przewidzenia czy zweryfikowania przez Wnioskodawcę ponieważ wynika ona z wielkości odsprzedaży dokonanej przez kontrahenta, która możliwa jest do ustalenia na dzień udzielonego Upustu handlowego np. na podstawie dokumentów sprzedaży Kontrahenta.

W tym przypadku nie można zatem uznać, że przyczyną wystawienia faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego jak i zmniejszających podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego są dodatkowe okoliczności, których nie można było przewidzieć w dniu wystawienia pierwotnej faktury korygującej in minus, a które zaistniały po udzielonym Kontrahentowi Upuście handlowym, (okoliczności nieznane w momencie wystawienia pierwotnej faktury korygującej in minus). Tym samym w analizowanym przypadku stwierdzić należy, że podatek należny wynikający z faktury korygującej in plus, powinien być wykazany w okresie rozliczeniowym, w którym zostały rozliczone pierwotne faktury korygujące in minus.

Podsumowując, Wnioskodawca powinien rozliczyć Faktury korygujące in plus w okresie (miesiącu), w którym zostały rozliczone pierwotne faktury korygujące in minus. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: