eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Płatności kartą: biała lista VAT to nie split payment

Płatności kartą: biała lista VAT to nie split payment

2020-04-01 13:49

Płatności kartą: biała lista VAT to nie split payment

Płatność kartą nie dla mechanizmu podzielonej płatności ©  fox17 - Fotolia

15.000 zł - to obecnie niezwykle ważna wartość na tle podatków, tak dochodowych jak i VAT. Zapłaty za faktury przekraczające ten limit powinny bowiem następować na rachunek bankowy, a nie gotówką. Dodatkowo niekiedy obowiązkowe może być zastosowanie podzielonej płatności.

Przeczytaj także: Czy podatnik zwolniony z VAT musi mieć firmowy rachunek bankowy?

Biała lista podatników VAT oraz obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności – to dwa nowe rozwiązania, które wprowadzono do porządku prawnego w drugim półroczu 2019 r.
Dla obydwu bardzo istotny jest limit 15.000 zł.


Mianowicie w przypadku faktur dokumentujących transakcje przekraczające ten limit, zapłata za nie winna nastąpić na rachunek bankowy zgłoszony fiskusowi, a znajdujący się na białej liście (nadmieńmy, że na liście tej znajdują się jedynie rachunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie ma tutaj kont prywatnych przedsiębiorców).

W przypadku natomiast towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, gdy wartość faktury dokumentującej takie czynności przekracza wskazany limit, jej uregulowanie winno nastąpić w mechanizmie podzielonej płatności.
Szerzej na temat sposobu regulowania zobowiązań z uwagi na białą listę podatników VAT oraz mechanizm podzielonej płatności, pisaliśmy m.in. w artykułach: Biała lista podatników VAT: wyjaśniamy wątpliwości, Biała lista podatników VAT - nowe wyjaśnienia fiskusa, Obligatoryjna zapłata w mechanizmie podzielonej płatności, czy Podzielona płatność w VAT: wybrane problemy w interpretacjach KIS

fot. fox17 - Fotolia

Płatność kartą nie dla mechanizmu podzielonej płatności

W drugiej połowie 2019 r. oraz z początkiem 2020 r. limit 15.000 zł nabrał dla przedsiębiorców nowego znaczenia. Faktury opiewające na wyższą wartość muszą bowiem być obowiązkowo regulowane na rachunek bankowy znany fiskusowi bądź w mechanizmie podzielonej płatności. Nadto kartą nie można regulować większych faktur, gdy ma do nich zastosowanie split payment.


Karty płatnicze


W opublikowanych na stronie www.podatki.gov.pl wyjaśnieniach resort finansów tłumaczy, że w przypadku białej listy płatności kartami nie są uznawane za „płatności dokonywane przelewem”, a co za tym idzie – nie są objęte przepisami dotyczącymi wykazu podatników VAT. Skoro nie jest to przelew, ale zlecenie płatnicze, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy, które zawiera polecenie wykonania transakcji płatniczej – to zapłacenie kartą lub pay-by-linkiem większych faktur (aniżeli 15.000 zł) nie będzie skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych (w tym utratą kosztów uzyskania przychodu).
W rezultacie podatnik nie poniesie tutaj konsekwencji podatkowych, którymi od 1 stycznia 2020 r. jest brak prawa do zaliczenia wydatku opłaconego na konto spoza wykazu do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (PIT lub CIT).

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podzielonej płatności. Tutaj resort wyjaśniam, że MPP może być stosowany wyłącznie przy płatnościach bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem polecenia przelewu lub polecenia zapłaty. Nie ma więc zastosowania przy innych formach rozliczeń bezgotówkowych, np. płatnościach kartami płatniczymi, przekazach, wekslach, kompensatach, potrąceniach.

W związku z tym zapłata np. kartą w sytuacji, w której wystąpi obowiązek zapłaty w MPP, będzie oznaczała brak wykonania tego obowiązku, co może wywołać negatywne konsekwencje podatkowe (np. pozbawienie kosztów uzyskania przychodu).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: